НБС прославља 130 година рада
Народна банка Србије у овој години обележава 130 година од када је под именом Привилегована народна банка Краљевине Србије, 2. јула 1884. године, званично почела са радом, као акционарско друштво, а сада као централна банка Републике Србије и једна од најважнијих институција наше државе.
Од 1. до 4. јула Народна банка Србије ће бити домаћин 21. Годишње конференције Међународног комитета музеја новца и банкарства - ИЦОМОН-а 2014, струковне музејске организације под патронатом УНЕСКО-а. Овогодишња конференција посвећена је очувању баштине и финансијској едукацији коју спроводе музеји новца централних банака и других банака, као и музејске институције учесница конференције.
Тим поводом, у свечаном холу здања Народне банке Србије на Славији, биће свечано отворена изложба аутора из неколико земаља учесница Годишње конференције ИЦОМОН-а 2014. под називом „Знањем победи“, као и ретроспективна изложба Центра за посетиоце Народне банке Србије посвећена десетогодишњици његовог рада.
Народна банка Србије је 2004. покренула нови вид изложбено-едукативних активности формирајући Центар за посетиоце са основном музејском поставком, повременим изложбама и пратећим образовним програмима и интерактивним садржајима који су намењени широј јавности.
Народна банка Србије, као и све централне банке у свету, придаје значај издањима новца која су настајала у периоду њеног деловања, али и доприноси очувању нумизматичких вредности насталих у времену које је претходило њеном оснивању, а које потврђује дугу традицију коришћења новца на простору данашње Србије.
У време када је српска држава, након ослобођења од Турака, своје нововековно постојање започела оснивањем најважнијих државних и културних институција, новчани систем Србије карактерисало је одсуство националног новца и употреба чак 43 монете других држава. Постојала је јака потреба за оснивањем централне банке, што се догодило тек три деценије касније оснивањем Привилеговане народне банке Краљевине Србије 1884. године.
До 1920, када је њена територијална надлежност проширена, законодавац је Банку сматрао само као кредитну установу, а од 1931. поверена јој је као нова функција- монетарна политика, а као друга - кредитна политика. Први и најважнији задатак Банке, која у складу с променом имена државе од 1929. делује под називом Народна банка Краљевине Југославије, постаје старање о новцу и одржавање његове стабилности.
За време Другог светског рата Банка је обављала послове из свог представништва у Лондону. У септембру 1946. године Банка је национализована и од тада је обављала своје функције под именом Народна банка Југославије.
Законом за спровођење Уставне повеље државне заједнице Србија и Црна Гора, који је ступио на снагу 4. фебруара 2003. године, Народна банка Југославије наставља даље да ради као орган државе Србије (НБС).