НЕ ДАЈТЕ ДА ВАС ПРОДАВЦИ ОБМАЊУЈУ: Робу можете вратити и без фискалног рачуна!
Право на рекламацију производа купци могу остварити и без фискалног рачуна је Закон о заштити потрошача каже да као доказ о куповини могу послужити и слип, копија рачуна, извод из банке или бар-код.
Ипак, права потрошача у Србији изгледа су само мртво слово на папиру, о којем се, и поред много приче, мало зна. Тако је једна од најчешћих обмана грађана тврдња трговаца да је без фискалног рачуна немогуће извршити замену робе.
ОВДЕ ЛЕЖЕ ПАРЕ: Са овим занатом у Србији месечно можете да узмете 1.200 евра
- Пре 15 дана сам купила хаљину, али сам фискални рачун бацила заједно с кесом. С обзиром на то да је постава на хаљини била поцепана и да сам то приметила тек сад сам хаљину хтела да обучем, одлучила сам да одем у продавницу и покушам да је заменим. Међутим, продавачица није хтела ни да чује да ми замени хаљину без рачуна – прича Марија Петровић из Ниша.
Да је реч о једном у низу грубих кршења права потрошача потврђују у Министарству трговине, телекомуникација и туризма.
ИЗА ПОЛИЦА СУПЕРМАРКЕТА ЛЕЖИ СТРАВИЧНА ИСТИНА: Замислићете се кад следећи пут уђете у продавницу!
- Закон о заштити потрошача не условљава рекламацију поседовањем рачуна, али ради сигурнијег остваривања права потребно је да постоји неки доказ да је куповина обављена код тог трговца. Доказ о куповини може бити копија рачуна, слип уколико је плаћено картицом, одштампан извод с текућег рачуна на којем се види да је извршена трасанкција или бар код с кутије – објаснили су из министарства.
Шта је потребно за повраћај новца или замену робе?!
- Оригинал фискалног рачуна потребан је да се поврати новац или да се оствари право на скупљи или јефтинији производ
- Копија фискалног рачуна, слип, извод из банке или бар-код довољни су као доказ за право на поправку или замену робе исте вредности
- Сваки трговац мора да чува копију фискалне траке три године, а на њој се може утврдити дан и време куповине
- Сваки рачун можете платити с више платежних средстава