"ТО ЈЕ ЉУДСКО СЛЕПИЛО": Бошњаци седе док се свира химна и скидају заставе Црне Горе
Посланик ДПС-а Миодраг Вуковић критиковао је мањинску Бошњацку странку Рафета Хусовића, која партиципира у власти, због тога што појединци те странке не поштују државне симболе и сматра да то треба санкционисати.
Медији су раније пренели да је на трећем Конгресу Бошњачке странке, током интонирања државне химне, десетак делегата седело док је интонирана химна, те да током верског празника Бајрама, на згради локалне управе у Рожајама није била истакнута црногорска застава, која је ту била од стицања независности.
Вуковић је у изјави за портал Аналитика рекао да је недопустиво да припадници било које политичке структуре не поштују химну и остале државне симболе. То је, каже Вуковић, политички неозбиљно, недопустиво и треба да се санкционише на законом прописан начин.
"Игнорисање законских одредби је недопустиво и дефинитивно мора бити санкционисано, на законом прихваћен начин, зато што је то део поштовања државе, поштовања свих нас", казао је Вуковић. Неприхватање државних симбола, према његовим речима, показује висок степен политичке неодговорности, а закони морају бити једнаки за све грађане.
"Закони су једнаки за све"
"Поштовање закона не сме бити довођено у питање ни из једног разлога, ни у једном тренутку. Закони су једнаки за све и као такви морају бити доживљени и прихваћени. Сви се позивамо на законе када хоћемо да остваримо права, али закони подразумевају и обавезе. Само у тој мери коректног испуњавања свих права и обавеза налази се баланс који могућава демократски живот и стабилност система и заједнице", прецизан је Вуковић.
"У ЦГ предуго траје адаптација на државне симболе"
Он је рекао да у Црној Гори предуго траје процес адаптације на државне симболе, те да сматра да је време за то одвећ прошло. Упитан да ли се последњи догађаји са Бошњачком странком, чији је лидер иначе потпредседник Владе Црне Горе, могу схватити као провокација, Вуковић каже да мисли да то није став већине, већ појединаца.
"Јесте манифестација једног од облика другачијег мишљења, али то је исказ политичке незрелости, друштвеног и људског слепила. То је супротно порукама са самог Конгреса. Схватио бих то као проблем појединаца, а не колективни став", закључио је Вуковић.