НЕ ВЕРУЈТЕ УВЕК РАЧУНАРУ! Ових 10 грешака машина проузроковале су прави ХАОС
Кад машине закажу.
Велики и потенцијално врло опасни проблеми понекад настају као последице сасвим мале грешке. Аутори видеа који је окачен на Јутјуб страницу „Алтимес10“ навели су највеће пропусте рачунара, који су имали озбиљне последице.
10. Убице на слободи. Године 2011. око 450 калифорнијских високо ризичних затвореника, као и још 1.000 оптужених за злочине повезане с дрогом ослобођени су због грешке рачунара. Грешку је направио програм Министарства правосуђа који је требало да ослободи ситне преступнике због непотпуних докумената код готово половине од 16.4 милиона хапшења у тој савезној држави. Опасни криминалци са непотпуним папирима аутоматски су били предложени за условне казне. Али најшокантније је то да држава није поново хватала криминалце након што су погрешно пуштени.
9. THERAC-25. THERAC-25 је машина за терапију зрачењем која је проузроковала неколико стварно гадних смрти зато што је софтвер имао неколико грешака. Машина, чија је намена била третман особа с раком понекад би озрачио пацијенте радијациом више стотина пута већом од нормалне, што је резултирало радиоактивним тровањем. Како машина није имала никакав сигурносни механизам, високе количине радијације нису примећене све док није било прекасно. Између 1985. и 1987. четворо људи је умрло, а двоје је претрпело страшне озледе.
Погледајте ОВДЕ најиритантније промашаје у ФИФИ!
8. Потапање нафтне платформе. Године 1991. погрешан прорачун довео је до колапса 57.000 тона тешке нафтне платформе Слејпнер А у Северно море. Удар је био тако јак да је произвео сеизмички потрес јачине 3.0 на Рихтеровој скали. Истраживање несреће показало је да је за све крив баг у софверу Настран који се користило за прорачуне у пројектовању платформе. Ова грешка проузроковала је фирми Статоил штету у вредности од 700 милиона долара.
7. Убитачни пројектили. Током Заливског рата 1991. софтверска грешка у америчком ракетном систему „Патриот“ проузроковала је смрт 28 војника. „Патриот“ се користио да аутоматски уништава непријатељске пројектиле који иду према америчким базама. Али због грешке у кодирању софтвер је погрешно прорачунао положај надолезећег ирачког напада. Иако је систем правилно препознао непријатељски пројектил, због бага га је тражио на погрешном делу неба. Пројектил је погодио војну базу, убио 28 и ранио стотине других војника.
6. Експлозија свемирске ракете. Године 1996. ватра је падала с неба када је ракета Европске свемирске агенције експлодирала над Француском Гвајаном. Изградња ракете без посаде „Ариане 5“ трајала је 10 година а коштала 7 милијарди долара. Али ракета је експлодирала само 36 секунди након полетања. Накнадна истрага показала је да је лансирање било неуспешно јер се у контролном софтверу ракете користио застарели систем, који није био у стању на време да прорачунава велику брзину новог модела, што је довело до експлозије.
Прочитајте ОВДЕ зашто обавезно треба да обришете датум рођења са Фејсбука.
5. Блокирани Интернет. Гугл је 2009. блокирао сваку страницу на интернету на 40 минута. Злокобни код означио је сваку страницу као потенцијално опасну. Свака претрага резултирала је упозорењем: „Ова страница могла би да нанесе штету вашем рачунару“, лажно наводећи да садржи вирус. Стручњаци процењују да је ова грешка Гуглу узроковала штету од око 2 до 3 милиона долара у оглашавању.
4. Телефон који непрестано звони. Програмска грешка у америчкој компанији за телекомуникације AT&T 1990. године довела до тога да је 75 милиона телефонских позива остало без одговора. Ажурирање софтвера компаније резултирало је механичком грешком која је значила да ако један систем у телефонској централи падне, онда ће бити послата порука оближњим централама да би их упозорила на проблем. Али та порука узроковала је и пад других система, што је довело до домино ефекта који је заразио и осталих 113 америчких AT&T центара, па је тако читава мрежа била блокирана. Решавање проблема трајало је предугих 9 сати, што је произвело губитак за AT&T у висини од око 60 милиона долара.
3. Амазонова распродаја од 1 цента. Године 2014. ловци на снижења и остали купци доживели су пријатно изненађење када су се улоговали на страницу онлајн продавнице Амазон, и видели да су цене бројних производа пале на само један цент. Био је то резултат грешке у софтверу који користи Амазон. Ради се о софтверу друге компаније који аутоматски мења цене на Амазону да би биле ниже од конкуренције. За сат времена купци су били у могућности да напуне своје онлајн корпе производима у вредности од више хиљада долара, а све за мање од долар. Због тога су се бројни продавци уплашили банкрота. Амазон је одбио да надокнади штету продавцима који су имали велике губитке због овог бага.
Прочитајте ОВДЕ зашто Ајфон има две линије са задње стране.
2. И.Р.С. Квар на порезном софтверу 2006. године узроковао је неповратни губитак процењених 300 милиона долара за америчку владу. Баг се догодио пошто америчка порезна управа (ИРС) није на време ажурирала свој програм за проверу лажних поврата пореза, управо у време истека рока за пријаву пореза 2005./06. У И.Р.С.-у су потрошили 21 милион долара како би системи прорадили на време. Али нису успели, што значи да за фискалну годину 2005./06. чак 66 одсто лажних пријава прошло неопажено.
1. Нестао дечји додатак. Пуно се породица у Уједињеном Краљевству нашло у проблемима 2004. пошто се систем државног дечјег додатка покварио. Некомпатибилност софтвера који је користила агенција за дечје додатке са софтвером других владиних одељења резултирала је великим грешкама у исплатама. Готово 2 милиона људи добило је више новца него што им је било потребно, док је 700.000 добило мање, или ништа. Чак 7 милијарди долара никада није стигло до особа којима су намењени. На крају је овај фијаско порезне обвезнике коштао преко милијарду долара.