Недељно у Србији буде убијена једна жена
Иако је пре три године потписала, Србија још увек није ратификовала Европску конвенцију за накнаду штете жртвама кривичних дела са елементима насиља.
Из тог разлога је 37 невладиних организација потписало иницијативу за ратификацију овог документа, предало је надлежним институцијама изатражило да се усвоји адекватно законско или друго решење које ће осигурати постојање делотворног механизма путем кога ће држава у духу одредаба Конвенције, испунити своју обавезу у вези са обезбеђивањем компензације и приступу правди жртве.
Адвокатица Аутономног женског центра Вања Мацановић, који је један од потписника иницијативе, каже да очекује да ће се Конвенција ускоро наћи пред Народном скупштином, будући да овај документ представља део правне тековине ЕУ, са којом Србија, у процесу приступања, треба да усклади законодавство.
"Државе које су до сада ратификовале ову конвенцију на тај начин су преузеле одгорност и обавезу да жртвама насилних кривичних дела признају право на накнаду штете коју исплаћује држава из посебног фонда, ради подмирења трошкова њиховог лечења, боловања, опоравка...На овај начин се не би ускратило право жртвама да остваре право на много већи износ накнаде штете од учиниоца кривичног дела за коју морају да чекају до окончања судских поступака", каже Мацановић.
Иако се годинама предлаже измена Закона о кривичном поступку у делу који се тиче права жртава, Министарство правде и даље нема слуха да такве измене усвоји.
"Положај жртава кривичних дела, а посебно жртава насилних кривичних дела у Србији је веома лош и ни држава ни државни органи не чине довољно како би генерално унапредили права жртава у кривичним поступцима. Иако Аутономни женски центар већ годинама предлаже измене Законика о кривичном поступку у делу који се тиче права жртава, Министарство правде и даље нема слуха да такве измене усвоји", наглашава Мацановић за Данас.