Некада су ћерке кувале као мајке, а сада пију као очеви
Смањите конзумацију алкохола.
Алкохолизам је све више заступљен код жена иако се обично тај проблем везује за мушкарце. Две чаше, на пример, вина дневно могу озбиљно угрозити здравље жене.
Нус појава еманципације жена је алкохолизам, а оне су неприпремљене ушле у овај процес. Финансијска самосталност, ослобађање и престанак дискриминације жена на јавним местима дозволиле су им да пију као мушкарци.
Биолошка улога жене у друштву јој не дозвољава да као мушкарац конзумира алкохол у јавности. Тек 60-их година овог века, објављене су прве студије о женама алкохоличарима које наговештавају да је жена алкохоличар донекле „болеснија“ од мушкарца алкохоличара, јер је психолошки конфузнија и конфликтнија личност, а и њен организам је осетљивији на токсично дејство алкохола.
Број односа алкохоличара међу половима показује да су жене битно смањиле предност мушкараца. Данас је тај однос, приближно, 4:1 ако гледамо однос мушкараца према женама, док је био 8:1.
Због чега се жена окреће алкохолу многима није познато. Најчешћи разлози за алкохолизам код жене су стрес, усамљеност, мањак самопоштовања.
Брачни проблеми такође могу да се сврстају у списак разлога због ког жене пију, а то су незадовољство браком, трудноћа, побачај, развод, губитак мужа, синдром празног гнезда.Примећено је да многе жене почињу са интензивнијим опијањима у доба уласка у менопаузу, као и оне које су у детињству биле сексуално злостављане.
Алкохол не може добро да циркулише кроз масно ткиво, јер је оно слабо прокрвљено, па одлази равно у главу, где је доток крви најбољи. Концентрација алкохола у крви код нежнијег пола достиже врхунац брже него код јачег пола и дуже та вредност остаје висока.
Жене чешће оболевају од алкохолног хепатитиса. Прекомерно конзумирање алкохола повећава ризик и од рака дојке, кардиоваскуларних болести, смањује плодност. Организам постепено почиње да слаби, а здравље се рапидно нарушава. Тада се јављају оболења унутрашњих органа срце, јетра, стомак, панкреас.
Жене брже пропадају физички него мушкарци, због штетног утицаја алкохола. Треба само 12 година да код жене која пије 5 чашица оштрог пића дневно настане цироза јетре, док мушкарац мора пити просечно 20 година и то 6-8 оштрих пића сваког дана за исти резултат.
Занимљиво је што ће жене остати са мужем који има проблема са алкохолом, ако су удате, а мушкарци ће што пре желети да се растану ако њихова супруга има проблема. Не интересује га ништа, чак ни да је можда он допринео својим понашањем да се алкохолизам супруге развије, као ни да ли се она може излечити. У баш ретким случајевима супруг остаје и даље у брачној заједници, али већина тих мужева не жели да пружи своју подршку у лечењу.
Женама у савладавању болести подршку пружају деца, браћа и сестре или родитељи.
Зато, ако баш желите, конзумирајте алкохол, али у умереним количинама.