Nekada su ćerke kuvale kao majke, a sada piju kao očevi
Smanjite konzumaciju alkohola.
Alkoholizam je sve više zastupljen kod žena iako se obično taj problem vezuje za muškarce. Dve čaše, na primer, vina dnevno mogu ozbiljno ugroziti zdravlje žene.
Nus pojava emancipacije žena je alkoholizam, a one su nepripremljene ušle u ovaj proces. Finansijska samostalnost, oslobađanje i prestanak diskriminacije žena na javnim mestima dozvolile su im da piju kao muškarci.
Biološka uloga žene u društvu joj ne dozvoljava da kao muškarac konzumira alkohol u javnosti. Tek 60-ih godina ovog veka, objavljene su prve studije o ženama alkoholičarima koje nagoveštavaju da je žena alkoholičar donekle „bolesnija“ od muškarca alkoholičara, jer je psihološki konfuznija i konfliktnija ličnost, a i njen organizam je osetljiviji na toksično dejstvo alkohola.
Broj odnosa alkoholičara među polovima pokazuje da su žene bitno smanjile prednost muškaraca. Danas je taj odnos, približno, 4:1 ako gledamo odnos muškaraca prema ženama, dok je bio 8:1.
Zbog čega se žena okreće alkoholu mnogima nije poznato. Najčešći razlozi za alkoholizam kod žene su stres, usamljenost, manjak samopoštovanja.
Bračni problemi takođe mogu da se svrstaju u spisak razloga zbog kog žene piju, a to su nezadovoljstvo brakom, trudnoća, pobačaj, razvod, gubitak muža, sindrom praznog gnezda.Primećeno je da mnoge žene počinju sa intenzivnijim opijanjima u doba ulaska u menopauzu, kao i one koje su u detinjstvu bile seksualno zlostavljane.
Alkohol ne može dobro da cirkuliše kroz masno tkivo, jer je ono slabo prokrvljeno, pa odlazi ravno u glavu, gde je dotok krvi najbolji. Koncentracija alkohola u krvi kod nežnijeg pola dostiže vrhunac brže nego kod jačeg pola i duže ta vrednost ostaje visoka.
Žene češće obolevaju od alkoholnog hepatitisa. Prekomerno konzumiranje alkohola povećava rizik i od raka dojke, kardiovaskularnih bolesti, smanjuje plodnost. Organizam postepeno počinje da slabi, a zdravlje se rapidno narušava. Tada se javljaju obolenja unutrašnjih organa srce, jetra, stomak, pankreas.
Žene brže propadaju fizički nego muškarci, zbog štetnog uticaja alkohola. Treba samo 12 godina da kod žene koja pije 5 čašica oštrog pića dnevno nastane ciroza jetre, dok muškarac mora piti prosečno 20 godina i to 6-8 oštrih pića svakog dana za isti rezultat.
Zanimljivo je što će žene ostati sa mužem koji ima problema sa alkoholom, ako su udate, a muškarci će što pre želeti da se rastanu ako njihova supruga ima problema. Ne interesuje ga ništa, čak ni da je možda on doprineo svojim ponašanjem da se alkoholizam supruge razvije, kao ni da li se ona može izlečiti. U baš retkim slučajevima suprug ostaje i dalje u bračnoj zajednici, ali većina tih muževa ne želi da pruži svoju podršku u lečenju.
Ženama u savladavanju bolesti podršku pružaju deca, braća i sestre ili roditelji.
Zato, ako baš želite, konzumirajte alkohol, ali u umerenim količinama.