Необичне и ретке расе паса
Представљамо вам листу необичних раса међу којима ћете пронаћи и расу која има шест прстију као што је норвешки ловачки шпиц, шарпеја који има наборану кожу и плави језик и многе друге занимљиве псе. Погледајте шта ових седам раса издваја од других паса света
На свету данас постоји око 400 признатих раса паса најразличитијих димензија, физиономије и темперамента. Свака раса носи неку посебну црту којом се издваја од других.
Азавак хрт
Хитар и грациозан пас који потиче из области средњег Нигера из области Азавак. Овај хрт је првенствено ловачки пас. Вековима пратилац номада из јужне Сахаре. Као одличан ловац увек је изузетно пожељан пас код номада. Ова раса готово краљевског држања витког тела на коме се назиру обриси костију и дугих ногу стигла је у Европу, тачније Француску 1970.године, а деценију касније добила је и стандард.
Басењи
Познат као пас који не лаје, спада у једну од најстаријих раса. Пореклом је из централне Африке потомак старих афричких париах паса. Басењи је пас нешто нижег раста, кратке оштре длаке у риђој, белој боји и црној боји. Чврсте грађе, дугих ногу кратког трупа и високо постављеног репа који је најчешће увија у један или два прстена. Прве примерке басењи паса у Европу су донели Енглези 1930. године.
Бедлингтон теријер
Необичан раса пореклом је из Британије. Тачни подаци о настанку расе не постоје, али се претпоставља да води порекло од грејхаунда или випета, а вероватно и од денди динмонт теријерда. У прошлости је био стални пратилац рудара јер је био одличан ловац на пацове, а коришћен је и у лову на јазавце, лисице видре па и зечеве. Ова раса коју често називају лавље срце са изгледом овчице први пут је приказана на изложби крајем 18. века.
Кинески ћубасти пас
Сматра се да кинески ћубасти пас изворно потиче из Африке и тада је раса била позната под именом Афрички бездлаки теријер. Кинески морепловци су их повели са собом јер су успешно ловили пацове на бродовима и тако је раса стигла у Кину. Ова раса необичног изгледа без длаке са ћубом на глави, длакавим ногама и китњастим репом спада у мале, патуљасте расе. Кинески ћубасти пас први пут представљен на изложби у Америци 1885. године.
Шарпеј
Шар пеј, чије име значи „тврда длака боје песка“, веома је стара раса. Претпоставља се да шарпеј, који је познат по набораној кожи и плавом језику, потиче са Тибета или из кинеске северне провинције. Ова несвакидашња и атрактивна раса у прошлости је чувала стада и ловила вепрове по Кини. Шарпеј некада је био веома ретка раса, чији је опстанак у једном тренутку био угрожен, а данас је веома познат и често виђен кућни љубимац.
Комондор
Велики пастирски пас, потомак је, верује се, паса чувара који су пратили Мађаре када су дошли у Мађарску у IX веку. Комондор је пас веома необичног изгледа, веома велики, моћан и мишићав. У прошлости, ова раса коришћена је као чувар стада и пастира од разбојника, вукова и медведа, док се данас користи само за чување неких стада, а све више за чување приватног поседа. Овај пас има карактеристично уковрџану длаку која подсећа на метлу са ресама. Раса се раширила ван граница Мађарске почетком 20. века.
Норвешки ловачки шпиц
У оригиналном називу Лунденхунд овај пас спада у једну од најређих раса на свету. По неким кинолозима, овај веома посебан пас води порекло од првобитног пса Цанис фереус уместо од Цанис фамилиарис, као сви други пси. Ова раса коришћена у лову на птице спада у специфичне расе у погледу грађе тела. Имају шест прстију и много развијеније јастучиће на ногама него код других паса, а слушни канал им се аутоматски зачепи чим зароне главу под воду. Захваљујући веома гипким пршљеновима може да окрене главу уназад све до леђа. Такође, успева да испружи ноге под правим углом на бок.
(njuska.com)