НЕОПХОДНА ВЕЋА ПОМОЋ МЕЂУНАРОДНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ: Међу избеглицама све више жена, деце и трудница
Председник Координационог тела за Прешево, Бујановац и Медвеђу Зоран Станковић изјавио је да је због приближавања све хладнијег времена и очекиваног прилива избеглица Србији неопходна већа помоћ међународне заједнице.
Станковић је рекао и да је међу избеглицама све већи број жена, деце и трудница и да је и за њих потребно обезбедити све оно што је неопходно.
Он је навео да је ситуација у Прихватном центру у Прешеву и кампу у Миратовцу свих дана под контролом одавши признања представницима Црвеног крста, полиције, Комесаријата за избеглице, на одлично обављеном послу.
"Данас је ту нешто мање избеглица него обично, али свакоднево пар хиљада људи дође и прође тако да је неопходно обезбедити и објекте од чвршћег материјала", рекао је Станковић.
Активисти Црвеног крста раде 24 часа
Због повећног прилива људи, жена и деце активсти Црвеног крста почели су да раде у три смене, односно 24 сата дневно како би се свима помогло.
И у Миратовцу, месту уз македоноску границу, удаљеном око седам километара од Прешева, отворен је привремени камп са шаторима у коме мигранти добијају прву помоћ.
Он је навео и да је смештајне капацитете за зимске услове неопходно обезбедити и за представнике Црвеног крста, полиције. Комесаријата за избеглице, јер су они нон стоп на терену.
Од 1. до 6. септембра регистровано је скоро 10.000 људи који су из Грчке ушли у Македонију, од којих око 40 одсто жена и деце, а у истом периоду регистровано је више од 7.720 људи који су ушли у Србију и стигли до Прешева, саопштио је раније УНИЦЕФ Србија.
Стварни број жена и деце који стижу у центре за регистрацију у Македонији и Србији је вероватно дупло већи него што показују подаци, јер многе породице настављају путовање без обављене званичне регистрације, наводи се у саопштењу.
Након предаха, они се у групама од по двадесетак упућују у центар засеока Миратовац, одакле их аутобуси УНХЦР-а превозе до Прешева.
Обезбеђена помоћ мигрантима
У Прешеву је 8. јула отворен Центар за привремени прихват и смештај миграната и азиланата у коме се региструју они који стижу из Сирије, Ирака, Авганистана и других држава.
Њима је обезбеђена одговарајућа административна подршка за добијање докумената као и здравствена помоћ, место за одмор и храна.
У томе им велику помоћ пружају и активисти локалне Канцеларија за младе који на терену имају петнаестак волонтера.
У Прешеву су од 21. јуна на пружању помоћи избеглицама ангажовани и лекари из нишке Војне болнице, а много посла имају и лекари Дома здравља у Прешеву.
Лекарске екипе ангажоване су и из здравствених установа из Ниша, Лесковца, Прокупља, као и из Косовске Митровице, а избеглице са озбиљнијим проблемима се упућују у Здравствени центар у Врању.
Крајњи циљ избеглица су Немачка и скандинавске државе до којих стижу преко Мађарске.