НЕСТАШИЦА: Просечном потрошачу остаће кисела чоколада?
Чоколада је све скупља на тржишту, а свету ове деценије прете несташице због више фактора - растуће потражње (пре свега у Кини), климатских промена и еболе.
Како пише Кварц, "свет једе сву своју чоколаду, а спас може наћи само наука". Развијају се нове сорте, што доноси више плода, али и нове, не нужно боље, укусе.
Какао захтева много посла, а приноси често знају да буду прилично мали у односу на површину засада. Зато фармери и научници раде на "супер какао дрвећу", које је отпорније и плодније од уобичајених.
Мале фарме са Хаитија се боре са много јачом конкуренцијом из Јужне Америке и са запада АФрике посебно сортом која даје 20 пута више приноса од конкурентског, али и много слађи укус, чак и без ферментације.
У Еквадору се користи сој CCN51, развијен пре 50 година, који даје четири пута више плода од уобичајених врсти. Ипак, и то има своју цену - стручњаци кажу да је укус горак и киселкаст.
Ситуација је таква да се ништа не баца, па аналитичари наводе да би чоколада будућности, доступна просечном потрошачу могла да буде другачијег (можда и лошијег) укуса.
Укус би могао да остане исти или чак побољшан, али у понуди скупљих чоколада, преноси б92.
Награде су добили производи у којима се користи плод под шифрираним називима Р-1, Р-4 и Р-6. Такво дрво из Централне Америке даје седам пута више какаа од уобичајеног, а и даље га користе врхунске марке.
Без обзира на иновације, Блумберг процењује да ће до 2020. године разлика између понуде и потражње расти и да ће свету недостајати милион тона годишње.
Прочитајте:
НО ТЕА, COFFEE, ПЛЕАСЕ!: Британци мењају навике - коме то годи?