НИСУ ЦРВЕНАШИ, НИСУ НИ ЦРНАШИ: Зашто се зову баш ЗЕЛЕНАШИ?
Питали смо пар људи зашто се "зеленаши" баш тако зову, и схватили да генерално људи не знају зашто овај термин "има зелену боју у себи."
Већина одговора односила се на повезивање са доларом, чије су новчанице зелене. Али не, нема то никакве везе са америчком валутом.
Било је оних који су повезивали зеленашење као термин са бојом новчанице од 100 евра, али је јасно да је овај термин старији вековима од европске валуте.
Према једном објашњењу, зеленашење се изворно везује за жито, и то зелено жито, а зеленаши су откупљивали од земљорадника то незрело жито, носећи тако ризик будуће цене. При том, нису знали ни каква ће година бити, да ли ће жито успети и колико ће га наплатити.
Зеленаши тргују на берзи и њихове акције (документа да су власници жита које ће тек сазрети) се зову фјучерси (енг. футурес — будућност), јер је стварна наплата везана за будућност. Трговина фјучерсима је легална.
Ако тражите сличност са оним данашњим поимањем зеленаша, ради се о томе да су зеленаши користили скроро увек лошу позицију сељака-земљорадника, па спуштали цену овог жита на најмање гране.
Уговор склопљен под оваквим условима назива се зеленашки уговор и под одређеним околностима се сматра ништавним.
У српском језику реч зеленаш добила је негативно и увредљиво значење, јер су то лица која позајмљују новац са екстремно високим каматама, а врло често их наплаћују претњама и насиљем.