НИКОЛИЋ: Два пута сам се срео са грчким премијером, али је то промакло јавности
БЕОГРАД - Председник Србије Томислав Николић изјавио је да је урадио све што је могао за добре односе Србије са земљама у окружењу, да неће присуствовати инаугурацији хрватске председнице Колиинде Грабар Китаровић због Дана државности, те да се са новим премијером Грчке Алексисом Ципрасом срео два пута, али је то промакло јавности.
Прво је, каже, разговарао са представницима држава изван бивше Југославије.
"Са Италијом имамо изванредне односе, са Аустријом такође, са Мађарском чини ми се историјски најбоље. Бугарски председник долази следећег месеца, са Грчком, па и са Кипром, смо добро. Са Македонијом постоји проблем због цркве…", навео је Николић у интервјуу Новом Магазину.
Указао је на, како је рекао, “проблем” добрих односа са влашћу Црне Горе и добрих односа са Србима у Црној Гори који нису задовољни влашћу тамо.
"Покушавамо да нађемо неку меру, мислио сам да могу да предложим решење, али српски политичари у Црној Гори то нису прихватили и ја се више не усуђујем да понудим решење, ваљда сами знају шта је набоље. Ми никада нећемо покварити односе са Црном Гором, али можемо да изгубимо добар живот Срба тамо", казао је председник.
БиХ функционише "како она, а не како Србија хоће"
"Србија има специјалне односе са Републиком Српском, не угрожава ни на који начин БиХ, али не може да јој помогне да постане држава коју људи осећају као своју. Шта ће бити 20 година после Дејтона, видећемо, али ја мислим ако држава 20 година није могла да живи, тешко да ће се наћи нека памет да састави два ентитета и три народа у нешто што функционише", сматра он.
Са Словенијом Србија такође има одличне односе, каже председник и додаје да је све то постигнуто од 2012. године.
Инаугурацији хрватске председнице 15. фебруара Николић неће присуствовати због Дана државности и обавеза које има.
"Свакако не бих могао да идем у Загреб, али размислио бих да ли да идем уколико би то било неког другог дана", рекао је председник истакавши да жели да Србија има добре односе са Хрватском.
Не би се, каже, освртао на пацке, непристојности, вулгарности, дрскости које су стизале из Хрватске од различитих људи или остале без осуде државног врха.
"Да се осврћем требало би да престанем да разговарам са Хрватима, али није то интерес српског и хрватског народа и то треба да схвати и нови председник Хрватске", навео је Николић који, како каже, очекује позив да посети Хрватску.
Са премијером Грчке Николић се видео два пута
"Стекао сам утисак о њему да је млад и одлучан, има прилику зато што се стара власт упетљала у испуњење обавеза и није донела ништа... Али, релативно лако је победити на потпуно другачијој идеји, није тако лако водити државу на тој идеји, то је мач са две оштрице", каже Николић.
Додаје да то како је Грчка увезана са ЕУ није лако размрсити, а није ни часно ни морално да имате дугове које негирате. То је, каже, могла и Србија.
Говорећи о Украјини, Николић каже да је то најтежи европски проблем и очекује да Минск донесе решење пошто овако више не иде.
"Као могуће кристалише се решење које предлаже Русија да источни део остане у Украјини са суштинском аутономијом", каже Николић.