НИКОЛИЋ СА ВИДОДОМ: Србија јако цени што Индонезија не признаје Косово као државу
Председници Србије и Индонезије Томислав Николић и Ђоко Видодо оценили су данас у Џакарти да односи две земље нису оптерећен отвореним питањима и заложили се за наставак сарадње.
Током посете Николића потписан је споразум о укидању виза за носице дипломатских и службених пасоша и програм сарадње у области образовања између министарства просвете, науке и технолошког развоја Србије и министарства образовања и културе Индонезије, саопштио је кабинет председника Србије.
На заједничкој конференцији за новинаре, Николић је изразио захвалност због уздржаности Индонезије приликом гласања о пријему Косова у чланство ММФ-а и Светске банке, као и зато што је била против пријема Косова у Унеско.
- Србија јако цени чињеницу да Индонезија не признаје једнострано проглашену независност Косова и Метохије, и пружа јасну, принципијелну и недвосмислену подршку територијалном суверенитету и интегритету наше земље. Ми дубоко ценимо чврст став Индонезије, као највеће муслиманске државе и значајне чланице Организације за исламску сарадњу, о непризнавању Косова - рекао је Николић.
Председник Србије је такође захвалио Индонезији на помоћи током поплава 2014. године и позвао Видода да посети Србију.
- Известио сам председника Ђока Видода о повећаним безбедносним ризицима на територији Косова и Метохије, као и о чињеници да је Приштина оптерећена религијским екстремизмом и учешћем становника албанске националности у бројним терористичким акцијама у редовима тзв. Исламске државе - изјавио је Николић, пише у саопштењу из његовог кабинета.
Прва посета српског председника Индонезији након 58 година
Видодо је изразио задовољство што је председник Србије дошао у прву званичну посету Индонезији након 58 година, рекавши да су њих двојица разговарали о начинима на које могу да промовишу конкретну сарадњу две државе.
Он је рекао да је трговина Србије и Индонезије у последњих пет година повећана за 85 одсто, изразивши наду да ће тржиште Србије бити још отвореније за производе из Индонезије.
Како је наведено, Видодо и Николић су констатовали да постоје бројне могућности за јачање сарадње у пољопривреди и прехрамбеној индустрији, металској индустрији, информационим технологијама, изградњи инфраструктуре, туризму, војној, хемијској и фармацеутској индустрији.
Додаје се да је Индонезија заинтересована за оснивање дистрибутивног центра у Србији, намењеног за финализацију полупроизвода, ради њиховог пласмана на тржишта земаља региона и Европе.
Николић је истакао да је Србија је заинтересована и за унапређење сарадње у области културе, просвете, науке, технологије и спорта, рекавши да му је посебно драго да у оквиру пројекта "Свет у Србији" на факултетима Универзитета у Београду студира четворо индонежанских стипендиста, а такође, више од десет студената из Србије користи стипендију индонежанске владе "Дармасива".
Председник Србије Томислав Николић, који је јуче започео званичну посету Индонезији, данас је у Џакарти положио венац на Националном гробљу хероја Калибата, где су сахрањени национални хероји, војни ветерани, војници који су погинули у току борбе за независност Индонезије.