НО ТЕА, COFFEE, ПЛЕАСЕ!: Британци мењају навике - коме то годи?
Цена кафе расте, Кина постаје битан произвођач овог напитка, а у Великој Британији кафа мења чај полако. Све то повезује следећа прича.
Кина је позната по производњи чаја, но, како се чини, та држава израста у новог и важног произвођача кафе. Међутим, не мења се само Кина, у Великој Британији се одвија цела револуција.
Британци дневно попију 70 милиона шољица кафе, напитка који би ускоро могао заменити чај, ритуално обележје и понос британске монархије.
Степхен Rappaport део је те револуције. Компанија чији је утемељитељ и извршни директор, Пацт Coffee, задовољава укусе сладокусаца.
"Начин на који се ми такмичимо је тај што с нашим клијентима имамо однос ''један на један''. То је нешто што супермаркети не могу понудити. Знамо какав производ и укус воли свака наша муштерија", истиче он у разговору за Ал Јазееру.
Компанија Пацт купује кафу директно од узгајивача како би набавила најбоља зрна. Зато плаћа и високу цену, јер је ово тржиште постало врло нестабилно. Цене су се невиђено повећале због суше у Бразилу и гљивице која је уништила плантаже у Централној Америци.
Елитна врста
Цена кафе "Арабица" тако је од средине јула порасла за 30 посто - чињеница која дефинитивно иде на руку Кини. Наиме, та се држава последњих година почела бавити узгојем ове најелитније врсте кафе.
"Они производе милион врећа Арабице. То није много, али није ни много мање од количине коју производи Костарика. Сигуран сам да ће је узгајати и у Јунану, регији познатој по узгоју чаја, што је погодно тло и за кафу", истиче Степхен Хурст, директор компаније Мерцанта Лимитед.
Он још није испробао и купио кинеску "Арабицу", али један од највећих трговаца овим зрнима јесте. Швајцарски Волцафе управо је потписао велики уговор с Кинезима.
Како се чини, тржиште се мења, баш као и британске навике с топлим напицима.
Прочитајте: