Нобеловац Стиглитз: Није проблем Грчка, проблем је Немачка
Добитник Нобелове награде за економију и бивши шеф Светске банке Јосепх Стиглитз изјавио је за ЦНБЦ да би еврозона требала опстати, али ако се распадне, било би боље да је напусти Немачка, а не Грчка.
''Иако је био експеримент ујединити је, ништа није поделило Европу као што је то учинио евро'', казао је Стиглитз за ЦНБЦ.
Ризик од грчког изласка из еврозоне повећао се након победе Сиризе, странке која је против политике штедње и резова, на превременим парламентарним изборима.
''Грчка није једина економија која се бори под евром, и то је разлог зашто је потребан нов приступ'', рекао је Стиглитз.
''Јавне политике које је Европа натоварила Грчкој једноставно не делују, а то се односи и на Шпанију и друге земље'', додао је Стиглитз.
Отрован лек
Професор са Универзитета Цолумбиа један је од 18 угледних економиста који потписују писмо у којем наводе да ће Европа имати користи од пружања новог почетка Грчкој. Но у писму у Финанциал Тимесу прошле седмице такође су нагласили како ће Грчка морати да спроведе реформе.
''Грчка је направила неколико грешака... али Европа је направила још веће грешке'', рекао је Стиглитз за ЦНБЦ. ''Лек који су дали био је отрован. Водио је до повећања дуга и пропадања економије'', сматра Стиглитз.
''Ако Грчка напусти еврозону, мислим да ће Грчкој заправо бити боље. (...) Постојаће раздобље прилагођавања. Но Грчка ће почети да расте'', рекао је Стиглитз. ''Ако се то догоди, видећете и Шпанију и Португал који узвикују ''И нама су дали овај отровни лек, а алтернатива постоји.''
Прави проблем
Стиглитз сматра како очување јединствене валуту захтева већу интеграцију.
''Постоји цели низ недовршених економских програма с којима се већина економиста сагласила, осим немачких'', каже Стиглитз, преноси тпортал.
Он је рекао да је прави проблем Немачка, која је имала велике користи од увођења евра. ''Већина економиста говори да је најбоље решење за Европу, ако се распадне, да је напусти Немачка. Марка би се подигла, немачка економија била би обуздана.''
Према том сценарију, Немачка би схватила колико је потребно да еврозона остане уједињена, а можда би онда била и спремна помоћи земљама које се боре.
''Нада је била то да ће уз заједничку валуту расти заједно. Но то би требало радити у оба смера'', казао је Стиглитз.