НОЋНА МОРА ЗА ВАШИНГТОН! Шта су у Пекингу договорили Путин и Ђинпинг! (ФОТО)
Председник Русије Владимир Путин и његов кинески колега Си Ђинпинг договорили су у Пекингу проширење националних валута - рубље и јуана - у међусобним трансакцијама ради смањења зависности од спољног фактора, што ће итекако забринути администрацију у Вашингтону...
Ради смањења зависности од спољних фактора ми проширујемо употребу националних валута у међусобним плаћањима. Удео руске рубље у таквим плаћањима је 3 одсто, док је кинеског јуана много већи - 9 одсто. Притом, последњи показатељи треба осетно да порасту након отварања обрачунског центра за трансакције са јуаном у Русији - изјавио је руски председник на крају руско-кинеских разговора.
АНАЛИЗА РЕФЕРЕНДУМА КОЈИ ЈЕ ШОКИРАО СВЕТ: Можда се Европа тек развије без Британије!
Xi анд Путин vow то unswervingly деепен цомпрехенсиве стратегиц партнерсхип оф цоординатион https://t.co/qqnG81ftlM pic.twitter.com/CncIUQiVDf— China Xinhua News (@XHNews) Јуне 25, 2016
Председник Русије је саопштио да је разговарао са кинеским колегом о заједничким напорима у борби против међународног тероризма, о Сирији и о нуклеарном проблему Северне Кореје.- Разговарали смо о последњим акцијама у решавању најважнијих светских и регионалних проблема, заједничким напорима у борби против међународног тероризма, јачању безбедности у Пацифичком региону, осигурању ненуклеарног статуса Корејског полуострва - рекао је Путин.
КЕНЕДИ ОДЛУЧИО ДА ПРОГОВОРИ: Ма какво Арапско пролеће, Асада рушимо 16 година! Ово је прави разлог
- Међу заједничким спољнополитичким задацима су помагање у решавању сиријске кризе и подршка миру и стабилности у Јужнокинеском мору и у Централној Азији - додао је председник Русије.
Руски председник је саопштио да су се Москва и Пекинг договорили о сарадњи и по питању развоја нуклеарне енергије у трећим земљама.
- Развија се сарадња у сфери коришћења нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе. Радимо на томе да до 2018. године у Тјангванској нуклеарној централи прораде још два енергетска блока која су изграђена по руским технологијама. Договарамо се да активније радимо и на тржиштима трећих земаља - рекао је Путин.
Он је нагласио да је Кина водећи трговински партнер Русије. У 2015. години трговински обрт две земље износио је 63,5 милијарди долара. Позитивна динамика се може видети и почетком 2016. године, навео је руски председник. Према Путиновим речима, енергетика остаје локомотива пословне сарадње две земље.
ПУТИН У ПОСЕТИ КИНИ: Москва припремила више од 50 споразума
- Русија повећава обиме испорука преко руско-кинеског гасовода, наставља се реализација пројеката изградње рафинерије нафте 'Tjanczinski', строго и по плану се гради гасовод 'Sila Сибира' који треба да проради пуном снагом 2020. године. У току је усаглашавање услова за испоруку руског гаса западном трасом у Кину - рекао је Путин.
Кинески партнери повећавају своје учешће у "Јамалу", највећем руском пројекту за производњу течног гаса, додао је председник Русије.
Русија и Кина ће до краја године усагласити и питања о изградњи брзе пруге Москва-Казањ. Према речима руског председника, ради се о трансевропској магистрали која треба да унапреди саобраћај на огромном континенту.