Нова правила ЕУ: Секс, дрога и оружје део БДП-а
Од 1. септембра, бруто домаћи производ (БДП) у Европској унији обрачунава се по новим правилима. Немачки БДП ће бити око 80 до 85 милијарди евра већи. Али то не значи да ће Немци бити богатији.
Шта имају заједничко издаци за истраживање и развој, проституција, кријумчарење наркотицима и трговина оружјем? Све су то привредне активности и од 1. септембра ће широм Европске уније бити укључене у обрачун одговарајућег годишњег економског учинка – бруто домаћег производа (БДП), преноси DW.
Дакле у БДП се додају нове ставке, он постаје већи. Могло би се претпоставити да се иза тога крије намера да се државни дуг у Европи „козметички“ смањи. Међутим, Норберт Рат из немачког Савезног завода за статистику из Висбадена, каже да то није тако и да одлука није била политички мотивисана.
Њега и све остале статистичаре у свету искључиво занима међународна упоредивост података. У ствари, о увођењу нове методе обрачуна се у Уједињеним нацијама дискутује од 2003, а нови систем националних обрачуна (СНА) усвојен је 2008. године. Аустралија је била прва која га је применила, а Сједињене Државе по новим правилима раде од јула 2013. У Француској и Холандији се већ обрачунава по новим стандардима, а од 1. септембра је нови метод правно обавезујући у свим земљама Европске уније.
Нова правила нису средство за „козметичко улепшавање“ европског дуга. Волфганг Нирхаус из Минхена са Института Ифо објашњава то на подацима из 2011: „Што се тиче односа јавног дуга, он би у ЕУ просечно био смањен за 1,9 одсто, а у Немачкој за 2,3 одсто. То је маргинално.“
Ништа ново, осим што сада важи за целу ЕУ
Јасно је, међутим, на шта ће се таблоиди обрушити – то да и приходи од проституције и трговине и кријумчарења дрогом, улазе у БДП. За Норберта Рата то није ништа ново: „У ствари, ми не мењамо концепт. Увек је било тако. Треба обухватити све релевантне економске показатеље, без икаквог моралног вредновања“.
Оно што је ново јесте договор да се широм Европске уније обрачунава на исти начин. Тако рецимо у Немачкој, према званичним проценама, има око 400.000 проститутки (од тога око 20.000 мушкараца). Укупна, годишња зарада је 14,6 милијарди евра. Када се одузму трошкови за изнајмљивање соба у борделима, радну одећу и кондоме, статистичари долазе до суме од око 7,3 милијарди евра „бруто додатне вредности“.
Слично је и са дрогама – анкете урађене по налогу Савезног министра здравља износе податке о приближном обиму незаконите употребе дрога у Немачкој. То се множи са одговарајућим ценама на црном тржишту, које су пак веома добро познате Савезној канцеларији за криминалистику.
Од трошка од инвестиције
Такође, оно што држава троши на наоружање, сада је предмет нових рачуноводствених правила. „Производња оружја је, наравно, одувек била обухваћена“, каже Норберт Рат. Међутим, раније је то било евидентирано као потрошња државе, а сада је то инвестиција. „Из разлога упоредивости било је неопходно јединствено решење.“
То се такође односи и на обрачун трошкова за истраживање и развој, који су претходно третирани као нешто што се (ра)стапа у процесу производње. Сада се фирме охрабрују да своју потрошњу на истраживање и развој евидентирају као бруто инвестицију. Стручњаци су то одавно захтевали. Истраживање и развој су улагање у будућност – и то је уједно и највећа сума у новом обрачуну БДП: од око додатних 80 милијарди евра, две трећине иду на нови третман истраживања и развоја.