УНИЈА ПАЛЕСТИНЕ И ЈОРДАНА: Шанса за мир на Блиском истоку или израелска подвала?
Палестинци су деценијама уско везани уз Јордан. Кроз све те деценије развијала се идеја о конфедерацији између Краљевине Јордана и Палестине.
Она је посебно ојачала средином осамдесетих и почетком деведесетих када се смањио јаз између Јордана и Палестинске ослободилачке организације (ПЛО). Тада су јордански краљ Хусеин и Јасер Арафат преговарали о разним опцијама, те су се сложили да, кад једном настане држава Палестина, двојица вођа ће створити конфедерацију двеју суверених држава.
ТУРСКА: Нема трајног мира са Израелом док се не реши проблем Палестине
Кад је започео процес у Ослу, који је покренуо тајне преговоре између ПЛО-а и Израела и завршио се потписивањем начелне декларације испред Беле куће 1993, конфедерација је стављена у страну.
Јордан је сам потписао мировни споразум с Израелом 1994, а потом је уследио бесконачан разговор палестинске и израелске стране, често уз египатско и америчко посредништво.
Кад је избила друга палестинска Интифада 2000, и кад је умро Арафат 2004, идеја о конфедерацији је готово у потпуности замрла.
ЗНАТЕ ЛИ КО ЈЕ БИО "ИНЖЕЊЕР"? Прича о њему је прича о првој аутобомби у рату за Палестину
На сцену су ступили нови политички лидери у обе земље. Краљ Абдулах наследио је свог оца Хусеина на јорданском престолу, а Махмуд Абас је постао вођа Фатаха и председник Палестинске самоуправе. Њих двојица су ретко, ако икад, разговарали о конфедерацији. Краљ Абдулах је упозорио да Јорданци имају историјску улогу заштитника муслиманских и хришћанских светих места у Јерусалиму, што је довело и до захлађења у односима двојице државних лидера.
Стога је као велико изненађење дошло када је бивши јордански премијер Абдел Салам ал-Маџали у Наблусу 22. маја рекао како он лично верује да је конфедерација између независне Палестине и Јордана најбоља опција за оба народа, посебно зато јер Палестинци нису у потпуности способни преузети своје државне одговорности, нарочито у финансијском смислу.
ПАЛЕСТИНА: Против директних преговора са Израелом
Маџали је био у неслужбеној посети Западној обали, и сусрео се са представницима великих палестинских кланова у Наблусу. Тамо је окупљеним Палестинцима објаснио да Јордан не може живети без Палестине нити Палестина може живети без Јордана. Конфедерацију је објаснио таквим уређењем у коме би Палестинци и Јорданци имали заједничку владу и парламент.
Маџали је у свом неслужбеном говору одразио једну велику истину коју Јорданци добро знају - независна Палестина у оквирима каква се замишља је економски неодржива. Већи део финансијских средстава за одржавање свакодневног живота заправо даје Израел, а сама Палестина готово ништа не производи. Све арапске земље које се бусају у прса за помоћ Палестинцима су више-мање празне приче. Једино Јордан помаже у изградњи палестинске државе и Јордан је једина арапска земља која заиста брине о палестинским суседима.
У Јордану је одмах почело са нагађањем да ли Маџали говори у своје име или неслужбено показује мишљење краља и владе. Као особа која је била укључена деведесетих у преговоре с Израелцима и као још увек поштован јордански политичар, тешко је замислити да је Маџали кренуо у Наблус без претходних консултација са краљем.
СТРАВИЧАН СНИМАК КРУЖИ ИНТЕРНЕТОМ: Деца глуме како НОЖЕМ нападају израелске војнике (ВИДЕО)
Маџали је чак напоменуо да је израелски премијер Бењамин Нетанијаху опет позивао Јордан на прихватање конфедералне опције са Палестинцима, што је Јордан одбацио. Према Маџалијевом предлогу, конфедерација би имала ингеренцију над безбедношћу, економијом и спољном политиком.
Међутим, једно јорданско истраживање показује да су Јорданци готово у потпуности против идеје, чак и након што би настала независна палестинска држава која би обухватала Западну обалу, Појас Газе и источни Јерусалим. Јорданци се пре свега боје да би конфедерација довела до умањења јорданског идентитета, да би створила нестабилност и угрозила безбедност краљевине. Та студија показује да се 82,6 одсто Јорданаца у потпуности не слаже са идејом конфедерације. Истовремено, студија у Палестини говори да 42,3 одсто Палестинаца подржава конфедерални пројект, а 39,3 одсто њих се одупире.
МЛАДИ ПОНОВО ГИНУ: Троје Палестинаца убијено у нападима на Израелце
У Јордану није било никаквих службених коментара у влади или из краљевског двора, али политички коментатори говоре да се Палестинци спремају да пошаљу 350 палестинских представника из свих сектора друштва у Аман како би пред краљем Абдулахом позвали на заштиту Западне обале и реактивацију конфедералног пројекта.
Бивши јордански министар информисања Самих ал-Мајта сматра да федерализам и конфедерализам нису опције за Јорданце, већ ционистичка идеја за докусиривање палестинских права.
Али Јорданци нису толико забринути због ционистичких идеја и претњи, већ због великог присуства Палестинаца у њиховој земљи.
Између 1947. и 1967. велики број палестинских избеглица населио се у Јордану, а већина њихових наследника добили су јорданско држављанство. Стога нема службених статистичких података колико Палестинаца заправо живи у Јордану, али неке процене говоре о 3,2 милиона људи.
БЛИСКИ ИСТОК У 2016: Шта очекује регион који прети безбедности читавог света?
Јордан има и око два милиона палестинских избеглица које живе у десет избегличких кампова. Јорданци сматрају да Палестинци у њиховој земљи морају задржати своја права повратка у Израел, и одупиру се даљем давању држављанства палестинским избеглицама. Када је јордански парламентарни заступник Мустафа Хамарнех изјавио у парламенту да би јорданска држава требала пружити палестинској деци образовање, здравствену помоћ и возачке дозволе, био је јавно оптужен да је ционист.
Но, чини се да краљ Абдулах заиста размишља о могућности конфедерације. Према неким наводима, Уједињени арапски емирати, Египат и Јордан већ планирају време након Махмуда Абаса, са којим Аман нема најбоље односе. Ти планови укључују постављање Мохамеда Дахлана, највећег Абасовог ривала у Фатаху, на место контроле у Палестини.
Кључни циљеви таквог плана су да се уједини и ојача Фатах насупрот Хамаса пред надолазећим изборима, да се заврши мировни преговор са Израелом уз помоћ арапских земаља, да се контролише палестинско председништво... а потом је питање да ли би то био увод у конфедерацију са Јорданом.
КРЕЋЕ КОНАЧНА БИТКА ЗА СИРИЈУ: Путин шаље копнене трупе како би завршио рат (ВИДЕО)
Краљ Абдулах у свом говору 25. маја, када је прослављена 70. годишњица независности хашемитске краљевине, није споменуо помоћ стварању двеју држава, већ је поново напоменуо да су хашемитски владари имали историјску обвезу према Палестини, Јерусалиму и џамији Ал Акса, као и да су Јорданци и даље у потпуности спремни преузети одговорности и задужења према светилиштима у Јерусалиму.
С обзиром на предизборне планове, могуће је да ће Јордан владати Палестинцима и одређивати сва безбедносна питања и без уједињења односно конфедерације, барем у догледно време. Како год било, чини се да ће палестински народ поновно извући дебљи крај.