НОВИ ЗАКОН О СТАНОВАЊУ: Коначно се уводи ред у ову област
Градски менаџер Горан Весић присуствовао је данас презентацији предлога новог закона о становању и одржавању стамбених зграда и истакао да се коначно уводи ред у ову област.
Он је, у Привредној комори Србије, подсетио да је нови предлог закона донет на иницијативу Града Београда, уз велику сарадњу Владе Србије и Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
– Разлог за покретање ове иницијативе су проблеми у великом броју стамбених јединица. Процењује да на територји Београда постоји више од 5.000 зграда о којима нико не води рачуна. То су зграде које нико не одржава, не чисти, у којима се лифтови не одржавају, где су станари препуштени сами себи и то је ситуација која недопустива – навео је градски менаџер и додао да се новим законима први пут уводе регистри који ће омогућити тачан увид у број стамбених зграда у Београду.
Он је прецизирао да нови закон предвиђа формирање стамбених заједница, које чине сви власници станова. Власници формирају скупштину станара, а скупштина бира управника зграде, који је сада председник, са мало већим овлашћењима, навео је Весић. Он је додао да ће локална самоуправа одредити минималну цену одржавања зграда, као и прописане услуге које се добијају за ту цену.
– Новина је да ће оним зградама које не формирају скупштине станара локална самоуправа доделити принудног управника и он ће руководити одржавањем те стамбене јединице, до момента док се не формира скупштина станара са управником зграде на челу. Такође, новим законом ће бити уведена и функција професионалног управника, која и сада постоји на тржишту, али не постоји ред у тој области. Привредна комора Србија ће убудуће водити регистар свих професионалних управника са јасно дефинисаним условима како се добија и како се одузима лиценца – навео је Весић.
Он је посебно истакао да је за Град Београд као локалну самоуправу јако битно што нови закон уводи одредбу о јавном интересу за одржавање стамбених зграда, која ће омогућити да град помогне у одржавању фасада, што до сада није било могуће.
– Фасаде су дотрајале, због чега ће град понудити повољне програме помоћи стамбеним заједницима како би се заједнички решио један од већих проблема у српској престоници. Такође је предвиђено да корисници пословних зграда, као и зграда које се налазе у јавној употреби, сами одржавају те фасаде – истакао је Весић и најавио да ће
само на Косанчићевом венцу бити адаптирано више од 40 фасада, као и неколико у Карађорђевој улици.