НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ: Мајке близанаца живе дуже
Предиспозиција близаначке трудноће преноси се по женској линији, и то свако друго колено.
Најновија студија објављена на Универзитету у Ути показује да су мајке које су родиле близанце, дуже живе од мајки које су рађале по једно дете. Како научници тврде то не значи да је близаначка трудноћа здравија за жене, него да здравије жене имају већу шансу да носе близанце.
"Превладавајући став у друштву је да је терет подизања деце када жена носи близанце већи, али је заправо сасвим супротно. Жене које имају природну близаначки трудноћу, заправо живе дуже после менопаузе, здравије су и издржљивије", објашњава аутор истраживања професор Врен Смит.
Репродуктивни век, односно разлика између броја година на последњем порођају и броја година на првом – био је већи код мајки близанаца. Такође се запажа, да су мајке близанаца биле старије у време последњег порођаја.
Мајкама близанаца, за разлику од "обичних" мајки, потребно је мање времена за опоравак између трудноћа и у просеку имају више деце. Чак иако су трудноће биле компликоване, а неке су завршене и смрћу бебе, ове богате мајке се брже одлуче да поново затрудне.
Предиспозиција близаначке трудноће се преноси по женској линији, и то свако друго колено, али лекари објашњавају да и мушкарци могу да изазову близаначку трудноћу, и то 3 – 5 % вероватноће.
Спроведена је анкета са девојкама, будућим мамама, и 90 % њих се изјаснило како би више волеле да имају близанце, него да рађају једно по једно дете.