ОБРАДОВИЋ: Србији није достављен никакав налог за хапшење Шешеља!
БЕОГРАД - Србија није добила налог за хапшење Војислава Шешеља, Влада је увучена у процедуру у којој њен став није уважен, а очекују се потези који имају и политичке последице, рекао је Саша Обрадовић, који у име Србије води поступак о враћању Шешеља.
Посета главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца, случајно је коинцидирала с овим случајем, додао је Обрадовић за телевизију Н1.
Поверљив разговор имеђу Вучића и Брамерца
На питање да ли је тема разговора између Брамерца и премијера Александра Вучића био и Војислав Шешељ, Обрадовић је одговорио да је то био поверљив разговор и да је главни тужилац дошао у посету Србији на основу раније планиране агенде и свог редовног шестомесечног извештавања Савета безбедности.
Брамерц у Србији због извештавања
"У оквиру тог извештавања он посећује земље региона, а то је сада коинцидирало с дешавањима у случају Шешеља", рекао је Обрадовић.
На питање зашто се баш 26. мај појавио као крајњи датум до када Шешељ треба да буде враћен у Хаг, Обрадовић је одговорио да је то податак поверљиве природе.
"То је већ податак који је увек поверљиве природе. Дакле, када се неко враћа у Хаг то није ствар с којом јавност треба да буде упозната, јер датум и сам поступак транспорта имају свој безбедносни аспект", рекао је Обрадовић.
Амбасади Србије у Хагу стигла одлука Трибунала
Обрадовић је објаснио да је у Амбасаду Србије у Хагу стигла одређена одлука Трибунала за бившу Југославију и да се тај моменат кад таква одлука стигне Амбасади сматра моментом предаје Републици Србији, али да би се по том захтеву поступало, мора да буде издат налог за хапшење.
"Да би се даље поступало по том захтеву, неопходно је да буде издат налог за хапшење, да би наши домаћи органи могли да делују. Без тога не можете ухапсити у држави никога. То још није стигло Републици Србији", рекао је Обрадовић.
Став Владе Србије није уважен у процедури
Он је подсетио да је већ сутра 26. и, да такав документ Републици Србији није стигао, па је, како је истакао, очигледно да Србија нема по чему ни да поступи.
''Situacija нимало није пријатна за Владу Србије, која је у одлучивању Трибунала у овом случају доведена у ситуацију да њен став најпре није уважен у процедури у којој је морао да се уважи. Сада се од владе очекују одговарајући потези, који имају и своје политичке последице", истакао је Обрадовић.
Погледајте и: