Од депресије болује чак 250.000 Срба
Борбу са депресијом тренутно води око 250.000 становника Србије. Депресија се тренутно налази на четвртом месту најчешћих болести у нашој земљи, показују подаци Института за јавно здравље “Милан Јовановић Батут”.
Ипак, од укупног броја људи са симптомима депресије у Србији, тек мали број се одлучи да потражи лекарску помоћ. Стручњаци кажу да је главни разлог што се оболели тешко одлучују да посете психијатра, то што не верују да излаз из тог стања постоји, али и стид и страх да ће их околина прогласити лудима.
Директор Клинике за психијатрију Клиничког центра у Крагујевцу Горан Михајловић објашњава да су све ово дубоко укорењене предрасуде.
“Људи који имају проблема са депресијом апсолутно су нормални људи, а и она се у данашње време успешно лечи антидепресивима. Чак и до 90 одсто људи који их користе се и излече и више немају никакав проблем са функционисањем. Депресија мора и треба да се лечи, јер статистика показује да она води у смрт ако се на време не заустави. Иза чак 50 одсто самоубистава стоји управо ова болест”, тврди Михајловић.
Он каже да свако нерасположење које траје дуже од две недеље треба да представља окидач за посету психијатру.
“Депресија води до пада свих психофизичких способности. У развијеним земљама људи реагују већ на прве симптоме депресије. Зато су тамо антидепресиви најпрописиванији лекови. Код нас се налазе тек на петом месту, иако се Србија не разликује по проценту оболелих”, истиче Михајловић.
“Највише болничких пацијената заврши управо код нас и то су људи који су покушали самоубиства или имају суицидне мисли са изгледима да их остваре. Код њих је дијагностификована ова врста депресије. Најпростије речено, они имају генетску предиспозицију за њу. Дакле, можете имати све у животу и све ће вам бити потаман, али велики су изгледи да оболите”, објашњава Директор Клинике за психијатрију “Лаза Лазаревић” Милутин Ненадовић.
Према овим речима, ова врста депресије пре или касније води у самоубиство, ако се не држи под контролом.
“Ти људи некад морају да цео живот пију лекове, због чега је веома значајна подршка околине. Они често нису свесни да имају проблем, за разлику од људи код којих се депресија јавља као реакција на неки спољашни догађај. Ти људи сами затраже помоћ, али зато оболеле од униполарне депресије треба препознати и одвести их лекару”, закључује Ненадовић за "Информер".