СРАМОТА: Рехабилитован усташки злочинац Алојзије Степинац!
Ревизију поступка затражио Степинчев нећак.
Загребачки Жупанијски суд у целости је поништио пресуду надбискупу Алојзију Степинцу којег су комунистичке власти 1946. осудиле на 16 година затвора и присилног рада и на петогодишњи губитак политичких и грађанских права.
Подсетимо, Жупанијски суд у Загребу је данас, на захтев породице, одлучивао о ревизији суђења хрватском надбискупу Алојзију Степинцу који је 1946. осуђен на 16 година затвора и кога Срби и Српска православна црква сматра злочинцем и оданим сарадником усташког лидера озлоглашене НДХ Анте Павелића.
Судско веће је одлучивало иза затворених врата, а председавао је судија Иван Турудић, у јавности познат по томе што је одлучио о изручењу некадашњих функционера Удбе Јосипа Перковића и Здравка Мустача минхенском суду, где се против њих води поступак због умешаности у убиство некадашњег дисидента директора ИНЕ Стјепана Ђурековића.
Портпарол загребачког суда Ратко Шћекић потврдио је да је ревизију поступка затражио Степинчев нећак.
Према његовим речима, ванрасправно веће може усвојити захтев и донети одлуку која се доставља странкама, а данас ће бити познато да ли су за то створени услови, пренела је Хина.
НОВИ ДОКАЗИ ЗЛОЧИНА ХРВАТСКИХ КРВНИКА: Српкиње групно силовали, Србе слали у минска поља
Степинца је у септембру 1946. тадашње Јавно тужилаштво НР Хрватске, на основу "Закона о кривичним делима против народа и државе", оптужило да је сарађивао с италијанским и немачким окупатором те усташким режимом у НДХ, за насилно покатоличавање православаца, за помагање усташком режиму, али и непријатељску пропаганду након краја рата.
Пресуду је 11. октобра исте године донео Врховни суд који га је прогласио кривим по свим тачкама оптужнице.
Степинац је пре пар година прогласен блажен, а затим је Ватикан покренуо његову канонизацију чему се, међутим, успротивила држава Србија и Српска православна црква.
ДАЧИЋ: Хрвати, прекините са "прљавим казалиштем" и антисрпском хистеријом!
Након низа сусрета представника српске државе и Цркве са званичницима Ватикана и сусрета председника Србије Томислава Николића, прошлог септембра, са римским папом Фрањом тај поступак канонизације је привремено обустављен, а истовремено је формирана комисија СПЦ, Хрватске католичке цркве, која би уз посредовање Ватикана требало да утврди чињенице о животу и делу Степинца, који се сматра одговорним за многе жртве Срба, Јевреја и Рома у Другом светском рату.