Како до тог ЧУВЕНОГ ЗАНИМАЊА за које је плата 1000 евра?!
Ових дана слушате причу о "најбољем занимању у Србији", где се не чека на посао, и где је просечна плата 1000 евра. Ради се о послу програмера. Зато смо истражили како да неко ко је жељан добре зараде и усавршавања може да дође до ове позиције.
У Србији постоје многобројне школе које имају разноврсну понуду различитих курсева за програмирање. За сваки од ових курсева потребно је основно познавање рада на рачунару.
Курсеви могу бити индивидуални и групни. Цена индивидуалне обуке у зависности од школе коју похађате може бити дупло већа од групне.
Почетни курс траје месец дана, часови се одржавају два пута недељно по сат и по времена.
Једна од опција - Електротехнички факултет
Ако сте се одлучили за дужи пут, онда је ваш избор сигурно Електротехнички факултет у Београду. Данас је овај факултет врхунска образовна и научна институција за област електротехнике и рачунарства.
Студенти који се желе школовати за програмере на овом факултету могу изабрати један од два студијска програма: Електротехника и рачунарство или софтверско инжењерство.
Након завршене четврте године студија, можете стећи титулу дипломирани инжењер електротехнике и рачунарства.
Постоје и школе које не захтевају предзнање, креће се од самог почетка, тако да курс може похађати ко год је вољан да учи. Овакви курсеви трају три месеца, а минимална цена је 15.000 динара. Школе које нуде овакве и сличне курсеве могу вам понудити плаћање на рате, као једну од погодности.
Како тврде у једној београдској школи у којој можете кренути на обуку за програмере, најбоље би било да прво упишете курс веб дизајна. То вам је база.
На курсу веб дизајна учите два програмска језика, ХТМЛ (То је описни језик који служи за израду веб страница. У ХТМЛ постоје ознаке које служе да поделе сајт у више целина: текст, параграф, табела, слика и слично) и CSS (помоћу овог програмског језика се дефинише сам изглед странице: боја, величина текста, изглед и слично) упознавајући се са основним кодовима. Када то савладате, имаћете опцију да наставите програмирање у виду неких других платформи. Постоји и могућност да упишете напредни курс веб дизајна.
У овим школама кажу да вам није неопходно знање из математике, јер постепено учите писање кодова.
Према најпосећенијем сајту за запошљавање у Србији, Инфостуду, прва четири места на листи најтраженијих занимања заузели су послови у области програмирања.
Радна места на којима је било најлакше запослити се су: ЈАВА Програмер, иОС Developer, NET Developer, ПХП програмер, Софтвер инжењер.
РЕЧ КОЈА НЕ ПОСТОЈИ
Незапосленост је појам који програмери већ годинама не познају, а чињеница коју свакако треба да искористите је да је број ових стручњака мали – статистика каже 1 програмер на 3 фирме којима су потребне његове услуге.
Две варијанте
Настава на курсу за програмере одвија се у традиционалној и онлајн варијанти. Традиционални начин похађања наставе подразумева праћење наставе у просторијама школе коју похађате. За све оне који због својих обавеза или физичке удаљености не могу да похађају традиционалну наставу, онлајн начин учења је прави избор.
Обе варијанте су превасходно оријентисане на практичан рад, а теорија је сведена на нужни минимум. Једини циљ је да по завршетку студија будете спремни за рад у професионалном програмерском окружењу.
Нисте убеђени да је ово прави пут за вас?
Када на најпосећенијем сајту за запошљавање у Србији данас укуцате реч "програмер", искочиће вам 63 актуелна огласа за посао у Србији.
Јесмо ли вас сад убедили?