СПАСИЛИ НАС РУСИ И КИНЕЗИ: Путин поручио Лаврову "Србија мора бити одбрањена!"
Русија и Кина оштро су се јуче супротставиле британској резолуцији о Сребреници, којом се Срби претстављају као геноцидан народ. Руси су запретили ветом, а Кинези су издејствовали одлагање седнице.
Антисрпска резолуција о Сребреници коју је припремила Велика Британија наишла је јуче у Савету безбедности на "жестоку" блокаду Русије и Кине. Прво је Москва запретила ветом, затим је Пекинг издејствовао одлагање седнице.
Дипломатски рат великих сила разбуктао се још током раног јутра у Њујорку.
Како јављају светске агенције, атмосфера уочи Савета безбедности подсећала је на партију покера у којој су државе чланице из минута у минут "подизале улог".
Новинар УН Ерол Авдовић каже да су се представници великих "гледали преко нишана".
Председник Русије остао уз Србију до краја!
Председник Русије Владимир Путин је јуче у више наврата звао свог министра спољних послова Сергеја Лаврова и инсистирао да „Срби у УН морају бити одбрањени“, преносе руски дипломатски извори.
"Путин је са великом пажњом пратио шта се дешава у Њујорку. Он је у више наврата лично звао Лаврова и тражио да га из минута у минут извештава о "српском проблему". Рекао је да ће, ако треба Москва уложити и четири вета на срамотну британску резолуцију", преноси саговорник Информера.
Према његовим речима председник Путин је о нападу на Србе разговарао са кинеским председником Син Ђинпингом.
"Баш због тога је и уследила жестока реакција Кинеза у УН. Пекинг је Британцима и Американцима поручио да никада и ни под којим условима неће пристати на криминалну резолуцију у којој се Србија оптужује да је гора од Хитлерове Немачке", каже саговорник.
"Све је изгледало као партија покера у којој се гледа када ће неко трепнути. Званична Москва је запретила ветом. Сергеј Лавров је директно назвао Лондон и запретио да ће спречити гласање, но Британци су били одлучни да наставе са резолуцијом. Руси нису очекивали толику одлучност Енглеза и онда су у игру ускочили Кинези", преноси Адовић.
Пекинг је категорично затражио одлагање због непримереног текста резолуције.
Кина сматра да предложени текст не иде у прилог помирењу у региону и да о њему нема сагласности ни свих народа у БиХ, саопштено је из кинеске дипломатске мисије у Њујорку.
На тај начин је, за сада, спречен злочиначки покушај Британије да се Срби једини на свету жигошу као геноцидан народ.
Стручњак за међународно право Миодраг Живковић каже да је сада јасно да Србија има моћне савезнке међу великим силама. То је, каже Живковић, најбоља могућа спољнополитичка вест која је могла да стигне у Србију, пише Информер.
"Подршка Кине показује да је та велесила наш стратешки партнер. Ово, такође, учвршћује савезништво Кине и Русије, а овде је очигледно договор био да се Русија мање експонира. Нама свакако иде у прилог што имамо овако моћне заштитнике и што ћемо их у будуће имати", напомиње Живковић.
Ствари у свету више никада неће бити исте
Бивши амбасадор Србије у БиХ Нинослав Стојадиновић сматра да је јединствен став Русије и Кине по питању резолуције о Сребреници показују да ствари у свету да никада више неће бити исте као пре годину или две.
"Свет ће у најмању руку бити биполаран, а САД, Русија, ЕУ и Кина мораће о свему да се договарају. Никада више једна суперсила неће одлучивати о свему, као што је од распада СССР доскора био случај", објашњава Стојадиновић, додајући да је резолуција била заправо перфидан покушај Велике Британије да се Република Српска представи као геноцидна творевина, па самим тим и укине, а БиХ унитаризује.
Душан Пророковић из Центра за стратешке алтернативе тврди да га уопште не чуди што је Кина тражила одлагање седнице.
"Велике силе, као што су Русија и Кина, имају потребу да се супротстављају САД. У исто време Америци је у интересу да прави контролисани хаос на Балкану", закључује Пророковић.
Политички аналитичар Бранко Радун сматра да Лондон и Москва одмеравају снаге преко наше државе.
"Резолуција је монета за поткусуривање којом се служе Лондон и Москва. Циљ Лондона и Вашингтона јесте био да се смање ингеренције Републике Српске, а могуће је и да су хтели да од наше државе траже да породицама настрадалих исплатимо материјалну одштету. Срећом, то им није прошло", каже Радун.
Прочитајте и: