УСПЕШАН НАСТУП ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА У АМЕРИЦИ Аналитичари сагласни: Србија у Њујорку показала да са свима може да разговара!
Српска делегација предвођена председником Србије Александром Вучићем завршила је вишедневне активности, састанке и разговоре у Њујорку, где је одржано и 79. заседање Генералне скупштине Уједињених нација.
Саговорници Вучића и наших представника у Америци били су најутицајнији људи, пре свега из света политике, али и бизниса. Билатерални састанци организовани су и са земљама Запада и са земљама Истока, чиме је наша држава потврдила да са свима може да разговара. Кад се подвуче црта, Србија је учврстила своју међународну позицију, добила већу политичку видљивост, потврдила предводничку улогу у развијању регионалних односа и, што је можда и најважније, још више ојачала статус државе која води самосталну и принципијелну политику којој је међународно право врховни критеријум за сваку активност, оцењују саговорници Курира.
Добри односи
Бивши дипломата Владислав Јовановић каже за Курир да је Србија у Њујорку пре свега добила већу политичку видљивост, која доноси израженију заинтересованост за такву земљу са свих страна и мотивише велике силе да с таквом земљом сарађују.
"Истовремено их ограничава у могућим даљим притисцима на нас. Србија је била саговорник и САД, и Русији, и Немачкој... Ми на тај начин не само да реафирмишемо него и појачавамо свој положај независности у односу на све велике силе, што нам омогућава да са свима развијамо односе на принципима који су прихватљиви с гледишта међународног јавног права. Добри односи с једнима не искључују добре односе с другима и обрнуто. И то сужава простор за могуће уцењивање неких великих сила", напомиње Јовановић.
Он каже да су билатерални састанци са афричким земљама од великог значаја јер су оне многобројне и њихов глас у УН често може да буде одлучујући. Наш саговорник напомиње да је Србија и овога пута у Њујорку показала да са свима може да разговара.
И правник Милан Антонијевић оцењује за Курир да је позиција Србије учвршћена после изузетно интензивних активности у Њујорку.
"Поруке које су послате, ослањање на ЕУ пре свега, потом и на друге партнере из света - САД, али и друге, говори о томе да се спољна политика Србије некако кристалисала, да је много више ослоњена и на партнере из ЕУ, али да је очувала и односе с Русијом и Кином, много више с Кином него с Русијом. Ако говоримо о неким новим партнерима, Србија има и те како живу комуникацију не само са ЕУ већ и са земљама с којима је некадашња Југославија сарађивала, пре свега несврстаним. Билатерални сусрети који су дешавали и на том терену говоре о томе да Србија поново може бити мост ка земљама с којима је наша држава од Другог светског рата до данас имала блиску сарадњу и да на томе може да се граде даље односи. Мислим да је сваки конструктиван приступ Србије добродошао, да је то и препознато од партнера", објашњава Антонијевић.
Зрелост
Он истиче значај састанка министара спољних послова Србије и Украјине.
"Србија има добре односе с Русијом, али је показала да има заједничких тема са Украјином, и то показује ширину која јој је у овом тренутку потребна. ЕУ очекује усклађивање спољне и безбедносне политике, а мислим да је цео наступ Србије у ГС УН био у складу с начелима спољне и безбедносне политике ЕУ. Тиме је показана зрелост спољне политике Србије. У самом говору председника поменути су регионални односи, који се посматрају на афирмативан, позитиван начин, где се помиње и Отворени Балкан као иницијатива коју је Србија започела заједно са својим партнерима. Нарочито сада, када видимо да је ова иницијатива потребнија него икад, важно је да се она заиста прошири и на БиХ, Црну Гору и све друге партнере из региона, јер је то једини пут да се покажу конструктивност и могућност Србије да окупи друге државе региона", наглашава наш саговорник.
Слободан Зечевић из Института за европске студије оценио је за Курир да је Србија у Њујорку демонстрирала проактивну спољну политику и представила се као земља која је конструктивна, али и брани међународно право и свој територијални интегритет.
"Били су интензивни дани и стално смо бранили ту позицију, коју и иначе бранимо. То је добро, значи да се наша позиција не мења. Стално имамо принципијелну позицију, позицију заштите међународног права, људских права и интегритета Србије. Није лако то бранити у свету где се мање-више ти принципи газе. Бранили смо став да су границе Србије неповредиве, да су права српског народа на КиМ најважнија људска, културна, идентитетска права, да су, на крају крајева, право на живот на том простору. Мислим да је ситуација таква да наши аргументи добијају на тежини зато што, с једне стране, ми заступамо исте принципе већ годинама, а с друге стране, албанска страна показује своју неконструктивност, кршење европских норми и о људским правима, и економској интеграцији, и слободи кретања. У том смислу, наша позиција можда добија на тежини, иако је наш геостратешки положај и даље неповољан", објашњава Зечевић.
Србија Данас/Курир