Омбудсмани: Лекари незаинтересовани за рад у затворима
БАЊАЛУКА - Лекари у Босни и Херцеговини не показују интересовање за рад у затворима, податак је Институције омбудсмана за људска права БиХ која упозорава да је проблем посебно присутан у казнено-поправним заводима (КПЗ) Требиње, Кула и Фоча.
Омбудсмани су уочили и да у неким случајевима за запошљавање лекара у затворима нема довољно новца, а подвукли су да је чак присутна и пракса да терапију затвореницима деле стражари, а не стручно медицинско особље.
Поред лекара опште праксе, наведено је у извештају за прошлу годину, да у затвору треба да буде запослено особље које је адекватно обучено за пружање здравствене заштите, а затворенику треба да буду на располагању и услуге стоматолога и офталмолога.
"Правила утврђују да је, када нема лекара опште праксе запосленог на неодређено и пуно радно време, лекар запослен хонорарно, односно по уговору о делу, обавезан да редовно долази у установу", упозоравају омбудсмани.
"Затвореници се највише жале на начин организовања здравствене заштите, указујући да обим ангажмана доктора није довољан с обзиром на број затвореника, а дешава се и да доктори уопште не извршавају своје обавезе, што је случај у КПЗ Орашје", прецизирано је у извештају омбудсмана.
Председник Међународне асоцијације доктора медицине за југоистичну Европу Миодраг Фемић истиче да је разлог због којих лекари не исказују интересовање за рад у затворима финансијске природе.
"Штитимо било којег пацијента, али питање је колико се тај рад плаћа. У томе је поента", истиче Фемић.