ОНИ ГУБЕ ТЛО ПОД НОГАМА: Ево зашто су стабла кокоса на Маршалским острвима ПУНА ЉУДИ!
Између Аустралије и Хаваја, усред Тихог океана, налази се земља у којој нико не може да порекне последице глобалног загревања.
У питању су Маршалска острва која броје око 62.000 становника. Она су једна од најлепших земаља на свету, коју бројни туристички часописи описују као "цвет на земљи". Састоје се од пет острва, 31 расутог коралног атола, више од хиљаду гребена, који су распоређени у два ланца: Ратак и Ралик.
Ратак значи "излазак", а Ралик "залазак сунца". Маршалска острва су право место за одмарање: вожњу чамцима, роњење, риболов, излежавање на плажи...
Потоп као последица глобалног загревања
Али, услед глобалног загревања ова лепота ће се изгледа наћи испод нивоа мора, осим ако човечанство не престане да загрева атмосферу што узрокује топљење леда на половима, а једна од последица тога је и подизање нивоа мора.
Таласи односе читава гробља
Мештани овог подручја често се сусрећу с поплавама, које су чак дошле и до локалног гробља, па вода односи у океан и посмртне остатке преминулих.
Од поплава немају где да побегну, па се људи за сад спашавају бежећи на више спратове зграда или се пењу на стабла кокоса, уколико се тад нађу на отвореном.
Иначе, подизање нивоа мора прети свим приобалним земљама. У Бангладешу ће милиони људи морати да буду пресељени, али највећи проблем имају ниске острвске земље.
Поред Маршалских острва опасност прети и Малдивима, за које се страхује да ће бити збрисани са лица земље.
Овај потоп се неће догодити за пет година, десет, ни за двадесет година. Ипак, за неколико деценија то ће се сигурно десити, пише Дневник.хр.