Средњу школу најчешће напуштају млади из Сопота
У 60 општина у Србији скоро сви основци завршавају школу, док у Мерошини, Медвеђи и Црној Трави основну школу заврши мање од 70 одсто.
Од основне школе најчешће одустају ђаци из Мајданпека, Лебана, Ирига, Неготина, Коцељева, Шапца и Малог Зворника, док средњошколске клупе највише напуштају млади из Сопота, како показује налаз истраживања у извештају о раду Националног просветног савета за прошлу годину.
Образовање у бројевима:
- 65 одсто деце из ромске популације никада не заврши основну школу
- највећи обухват деце са средњим образовањем је у Београдском округу (99,9 одсто), а најмањи у Браничевском (71 проценат)
- највиша стопа одустајања од средње школе је у Сопоту (12 одсто)
Овде су наведени многобројни подаци који никада до сада нису били објављени или прикупљени на једном месту, јер образовна статистика, како непрекидно упозоравају многи стручњаци, представља још једну од слабих страна нашег образовања.
Како пише ''Политика'', председница НПС-а професор др Десанка Радуновић са горчином примећује да образовање и даље није значајна друштвена тема, што пресудно утиче на то да се промене у образовању дешавају недопустиво спорим темпом. Она каже да иако расте свест да се из економске кризе можемо извући само знањем, и даље образовање није на врху листе кључних политичких приоритета.
Иако је стопа завршавања основне школе на републичком нивоу висока, траба имати на уму да четири одсто деце у Србији никада не заврши основну школу и да је тај проценат драматично већи у појединим, углавном слабо развијеним општинама.
Као један од разлога за високе проценте, наводи се и неорганизован превоз од куће до школе, чије трошкове по закону треба да покрива општина.
Указује се и на то да не постоје подаци за посебно осетљиве групе ученика, попут деце која живе у сеоским срединама, деце са тешкоћама у развоју, деце из породица које живе у сиромаштву, а где би истраживања сигурно потврдила претпоставку да је у овим групама стопа одустајања од школовања веома висока.
Када је реч о средњој школи, подаци показују да постоји благи пораст младих са средњим образовањем и он износи 88 одсто. У гимназијама је више од 24 одсто ђака, остали седе у клупама стручних школа. У општем средњем образовању је више девојчица, а у трогодишњем доминирају дечаци.