ОТПУШТАЊА КРЕЋУ КРАЈЕМ ГОДИНЕ: Ко оде у пензију, добиће стимулативне отпремнине
Потпредседница Владе Србије Кори Удовички изјавила је да отпуштања у јавном сектору крећу до краја године, те да је у том периоду планирфано да се реши статус 9.000 људи у централним институцијама и 5.500 у локалним самоуправама.
Удовички је на Регионалном инвестиционом НИН Фокусу навела да се очекује да највећи број тих људи оде у пензију због стимулативних отпремнина, које ће бити понуђене након усвајања измена закона о максималном броју запослених.
Биће одређен максималан број запослених
Такође, како је рекла, очекује да ових дана буду усвојена акта у којима се налазе бројке на основу којих ће се одредити колики је максималан број запослених потребан државној управи.
ММФ пристао на 75.000 отказа?
На питање да ли је тачно да је ММФ пристао да не буде 75.000 отказа у јавном сектору, Удовички је одговорила да је неопходно наставити смањивање консолидованих трошкова државе.
"Ми смо се са ММФ договорили. До сада је у фискалној стратегији стајало пет одсто годишње тих трошкова за зараде кроз рационализацију и смањење броја запослених. И даље важи исти циљ уштеде, али су они отворени за то да мало дуже трају припреме. Разумеју што каснимо", рекла је Удовички.
- Када предлажемо промену закона о максимуму, отпремнине у случају да се радно место затвара, а да је на том месту неко ко може да иде у пензију, и та особа ће моћи да добије отпремнину. Зато сада велики број тих људи и планира пензију - објаснила је.
Она је подсетила да се у Србији раније дешавало да се отпусте људи, а да се после 3-4 године схвати да је немогуће функционисање неке службе, па је онда половина људи враћана на посао. Зато је, нагласила је, мењање структуре важно.
- Прихвата се да процес можда траје мало дуже. Трошкови морају да се смањују и даље, а тамо где се није уштедело на зарадама, мора на другом месту. Када идемо дубински у процес, проналазимо прилике и у другим материјалним трошковима да се та смањења десе - рекла је она и додала да не би желела да износи детаље док се ова рунда преговора с ММФ-ом не заврши.
Упитана ко је крив што касни рационализација, она је рекла да кривца нема јер је то велики посао.
"Инсистирала сам на томе да се ради како треба. Могла је да буде раније завршена да смо радили као у претходним годинама. Када сам инсистирала да се ради како треба неким министарствима је било тешко да у то крену. Сви раде на сагледавању“, навела је Удовички.
А на питање о ком је раније говорила наводећи да је у договору о рационализацији Министарство финансија проблематично, Удовички је рекла је да је била "мало иронична".
"Шала је да се стварно натежемо са њима око прве године, али нема никаквог спора да су они посвећени да у току три године постигну уштеде", рекла је Удовички.
Потребне промене начина рада у јавном сектору
Она је поручила да очекује и да се промени начин рада у јавном сектору, тврдећи да може у неким секторима да се постигне бољи резултат уз исте или мање трошкове.
"То ће бити у фокусу припрема за наредне две године", рекла је она и додала да није спремна да говори о бројевима, јер је много важније да ли ће се управа унапредити, као и да се створе услови да се многи пребаце у приватни сектори, чиме би се такође смањии трошкови управе.
Не може све да се квантификује, поручила је министарка, већ је вазно да на крају имамо бољу и квалитетнију управу.
Прва фаза била је усмерена на бројање људи, а за наредни период мора озбиљније да се уђе у промену начина рада, рекла је Удовички и поновила да очекује да отпуштања у јавном сектору крену до краја године.