Ова нова полна болест све више УЗИМА МАХА и постаје НЕИЗЛЕЧИВА
Будите опрезни!
Од полних болести у Србији најзаступљеније су хламидија, хепатитис Б и Ц, херпес, сифилис, ХИВ, али и гонореја. Тачније, она се налази одмах на другом месту, после хламидије (а о овој болести више ОВДЕ). Статистике Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут“ показале су да је прошле године забележено 1 277 особа заражених од гонореје.
И на европском нивоу се број оболелих повећава, толико да је у Енглеској гонореја такође постала друга најчешће заступљена полна болест, где се 2014. године број особа повећао за чак 19 одсто.
Изазивач обољења је грам негативна бактерија Neisseria Gonnrohoeae која се размножава у топлим и влажним деловима репродуктивног система, укључујући грлић материце, материцу, јајоводе жене као и уретру код оба пола. Такође, могућ је развој бактерије у устима, грлу, очним капцима и анусу.
Гонореја се преноси вагиналним, оралним и аналним полним односом, а такође се може пренети током вагиналног порођаја са мајке на дете. Заблуде су оне приче да се гонореја може пренети и коришћењем тоалет папира, ако га је пре нас користила заражена особа.
Бактерија ван тела може преживети свега неколико секунди/минута и не може се наћи на кожи шака, руку или ногу.
За разлику од већине полно преносивих болести, симптоми гонореје се пре виде код мушкараца, но код жена. Потребно је да прође од једног до 14 дана да би се развила симтоматологија. Код мушкараца се манифестује у виду пецкања и голицања у уретри, честог и болног мокрења. (Ови симптоми код мушкараца се јавља и када пате од болести простате, а када се она јавља и како се лечи детаљније ОВДЕ)
Касније, ерекција може бити болна и појављује се бели или жути исцедак из пениса који постаје све гушћи како болест одмиче. У мањем броју случајева мушкарци не морају осећати било какве симтоме обољења.
Уколико се не лечи гонореја може изазвати озбиљне последице по здравље укључујући пелвичну инфламаторну болест (ПИД), која може водити ка стерилитету и појави ектопичне (ванматеричне) трудноће. Такође, нелечена инфекција може довести до развоја менингитиса и септикемије.
Болест се лечи јаким антибиотицима и примањем инјекција, преписаних од стране лекара.
Првог дана децембра обележава се Светски дан борбе против сиде, а на линку ОВДЕ можете сазнати све истине и лажи о добијању најгоре и најсмртније полне болести.