Ова жена ће због својих карикатура бити следећа жртва исламиста
Моли Норис једна од карикатуриста “Шарл Ебдо” је нацртала карикатуру у којој је приказала пророка Мухамеда у облику различитих предмета, укључујући и шољицу за чај, калем конца и домино плочицу.
Сваки од тих предмета је тврдио да баш он представља Мухамеда, а изнад цртежа је писало: “Молимо праву слику Мухамеда да се јави!”.
После неколико дана на њену адресу стигле су прве претње смрћу. Утицајни радикални исламски проповедник Анвар ал Авлаки - имам рођен у Америци који је у то време живео у Јемену - означио ју је као “следећу мету” радикалних муслимана и рекао да је треба убити због карикатуре коју је оценио као богохулну.
Априла 2010. она је је изазвала контроверзе након што је на интернету објављена карикатура имагинарне групе назване “Грађани против грађана који се противе хумору” која је предложила “Дан цртања Мухамеда”.
Норисова је након претњи изјавила да није желела да њен сатирични постер буде озбиљно схваћен.
“Послужио је као нека врста оправдања људима да мрзе или буду злонамерни. Ја нисам злонамерна”, изјавила је Норисова за “Сити артс магазин”.
У интервјуима медијима у то време говорила је да је била инспирисана гневним реакцијама које је изазвала епизода цртаног филма “Саут парк”, у којој је Мухамед приказан прерушен у медведа и због које су аутори серије добијали претње.
Њена карикатура је подстакла друге људе да објављују Проповедникове слике на Интернету. Преко 100.000 људи пријавило се на спорну Фејсбук страницу. Један пакистански суд је наредио да се у тој земљи онемогући приступ Интернету у току две недеље. Други сајтови, који су критиковали тај корак, привукли су на десетине хиљаде људи.
Сада се види да је претња реална
“Када је сазнала за Фејсбук страницу на којој су биле највулгарније карикатуре које се могу замислити, одмах се дистанцирала”, рекао је Арсалан Бухари, извршни директор вашингтонског огранка Савета за америчко-исламске односе. “Схватила је да није у реду да се намерно вређа нека мањинска група.”
Снимила је кратак филм о искуствима америчких муслиманки које носе вео. Покушала је да сруши стереотипе о муслиманкама, рекао је Бухари. Било је прекасно, добила је превише претњи. Променила је идентитет и почела да се скрива.
Претње су представљале изазов за ФБИ, рекао је за CNN пензионисани агент Дон Леон, који је својевремено био задужен за њен случај.
ФБИ је сматрао да треба да заштити Норисову како не би постала прва америчка жртва исламских екстремиста због коришћења свог права на слободу говора. По Леону, она није била натерана да се скрива, то је био њен избор. Он и његове колеге су веровали да јој прети стварна опасност.
“Сада, четири године касније, показало се да је та претња била реална”, каже он и додаје да се нада да се Моли Норис после напада на карикатуристе из “Шарли ебдоа” сада потпуно примирила.
“Треба рећи да повећан публицитет повећава опасност по њену безбедност. Не знам шта може да се учини да би се то избегло”, рекао је он.
Погледајте и: