ОВО је комарац који у Србији ПРЕНОСИ ВИРУС западног Нила
За сада су комарци који преносе вирус пронађени само у две београдске општине и још нема заражених, али један податак нарочито брине све нас.
Вирус Западног Нила је до сада регистрован само код комараца у Београду, на општинама Палилула и Чукарица, али надлежни не могу засигурно да тврде колики је укупан број заражених комараца. С обзиром на то да је вирус изолован релативно рано, грађанима се саветује опрез упркос томе што је комараца мање него прошле године у исто време.
Оно што нарочито забрињава је што је у Србији вирус изолован код тзв. домаћег комарца. Комарци из рода кулекс пипенс (Culex пипенс) су у Србији познати и као "домаћи" јер су најраспрострањенији, чиме је могућност разликовања потенцијално заражених комараца од оних који то нису практично немогућа.
Овај род комараца је нарочито активан у касним вечерњим и раним јутарњим сатима. Иако у стручним круговима не важе као претрано агресивни, размножавају се у близини човека и стога је неопходно уклонити из околине све факторе који потпомажу њихово размножавање. Ови комарци постају активни почетком лета, тачније током јуна.
ОПРЕЗ! У СРБИЈИ се појавили комарци заражени ВИРУСОМ ЗАПАДНОГ НИЛА!
Вирус који се у нашој земљи први пут појавио 2012. године, не преноси се путем контакта - са човека на човека, ни ваздушно, ни храном, а ни сексуалним путем. Може се пренети једино трансфузијом крви.
Симптоми, ако се јаве, најчешће подсећају на грип. Јављају се три до четири дана након убода зараженог комарца, а обично пролазе у року од пар дана, мада су забележени случајеви када је обољење трајало и више недеља.
Код заражених особа присутни су нагло повећање телесне температуре, главобоља, умор, бол у грлу, леђима, мишићима и зглобовима. Ова болест понекад изазива и благи пролазни осип и увећање лимфних чворова, а после ових тегоба најчешће наступа оздрављење.
УБИШЕ ВАС КОМАРЦИ? Ово је разлог зашто воле баш вашу крв - има начина да се спасите! (ВИДЕО)
Како око 80 % заражених нема симптоме, стручњаци упозоравају на додатни опрез. Клоните се подручја са стајаћом водом, високих трава, у природи носите одећу дугих рукава, користите средства за одбијање инсеката, избегавајте неуређене површине, поставите мреже за комарце на прозоре соба и уклоните све предмете у којима се може задржавати вода.
Почните да пијете ОВАЈ ВИТАМИН и КОМАРЦИ ће целог лета БЕЖАТИ да вас!
Иако стручњаци тврде да тек пет одсто особа може имати озбиљне и тегобе опасне по живот, у случају продуженог трајања симптома и појаве знака енцефалитиса, обавезно је у најкраћем року се јавити лекару.
Први знаци енцефалитиса су повишена температура, слабост мишића и/или конфузија. Симптоми могу варирати и укључивати и главобољу, укочен врат, тупост, дезоријентисаност, кому, треме, наизменично грчење и опуштање телесних мишића, услед ког се тело пацијента тресе, слабост мишића и парализу.
БАТУТ УПОЗОРАВА: Опрез! У Србији пронађени КОМАРЦИ ЗАРАЖЕНИ ВИРУСОМ западног Нила
Са птица на комарце
Иако су комарци најчешћи преносиоци овог вируса, њиме су примарно заражене птице од чије крви се и комарци заразе и вирус шире на људе. У ретким случајевима извори првобитне заразе могу бити гмизавци, па и људи.
Понекад, након прележане инфекције долази до губитка памћења, тешкоћа приликом ходања, мишићне слабости и депресије. У врло озбиљним случајевима ова грозница може да изазове трајно оштећење живаца, па и да буде смртоносна.
Грозница Западног Нила први пут је изолована и идентификована у Уганди 1937. године. Данас је овај вирус најраспрострањенији вирус на свету који се преноси инсектима.