СТРАШНО: Ево на шта студенти троше последњу "Надежду" у џепу!
У сусрет Дану студената, истраживали смо колико кошта студентски дан у Београду, шта је луксуз, а шта потреба. Тим поводом посетили смо неколико београдских факултета и разговарали са студентима чији је једини посао да уче, а сви знамо да се од тога - не зарађује.
У разговору са студентима открили смо да просечан студент дневно потроши између 200 и 400 динара, не зато што му је толика потреба, већ зато што „буџет“ тако налаже.
„Обично трошим на храну. То изађе неких 200 динара. Купим неко пециво, воду и таман ми остане за кафу у студентском кафићу“, каже Ј.М.. студент англистике. О изласцима каже и не размишља. Ретко изађе, углавном на пиће са другарицама.
Колико пара потроше, зависи и од обавеза на факултету. „Када сам на предавањима по цео дан, потрошим и око 500 динара, јер имам бар две паузе које проводим углавном у клубу.
Међутим, трудим се да штедим колико могу, јер ме моји још увек финансирају“, истиче М.К. Што се тиче провода, он истиче да за „добар провод треба и добра сума новца“, јер све има цену.
Шта може да се купи за двестотку?
Студенти истичу да редовно имају и непланиране трошкове на факултету. Обично мора нешто да се додатно ископира, да се купи неки образац и сл.
„На правном наплаћују и хефтање које кошта 10 динара. Зато увек у џепу морам да имам пара, јер никада не знам за шта ће ми требати“, додаје К.М. студент Правног факултета. „Дешава се да џепарац који понесем, дам на неке непланиране ствари око факултета. Срећа је што сам из Београда, не дајем паре на храну, и моји су ту да ми увек припомогну око новца“, објашњава она.
Са парама или без, студенти су колегијални. „Углавном се помажемо међусобно. Обично када седнемо заједно негде на кафу, прерачунамо се колико пара имамо укупно па онда наручујемо“, објашњава М.К и додаје да се дешава често да неко од њих нема ни за кафу па остали „ускачу“.
Пара нема, али нема ни времена да се заради. Због обавеза на факултеу и актуелне Болоње студенти су спречени да раде неке хонорарне послове па се њихов буџет своди на родитељски џепарац или студентски кредит, за оне мало „самосталније“.
„Пробао сам да радим и студирам, али је немогуће. Предавања су обавезна, професори не толеришу изостанке са предавања, па сам одустао од посла“, објашњава Л.М.
А да студенти некад не одбијају ни теже послове, и који су то најгори студентски послови, можете да прочитате овде.
Погледајте и:
- ПРАЗНЕ КЛУПИЦЕ, "КРЦАТ" ФЕЈС: Студирање више није што је било
- 10 ствари које ради само ПРАВА БЕОГРАЂАНКА
- ПЛАТИШ САЛАТУ, МЕСО ГРАТИС: Згадиће вас оно што је ова Нишлијка нашла у салати! (ФОТО)
- Ево зашто су синоћ стотине грађана чекале у реду испред поште (ФОТО)
- ОДГОВАРАМО НА ПИТАЊЕ ЧИТАЛАЦА: Шта кад погрешим слово док куцам поруку за паркирање?
- 11 СТВАРИ КОЈЕ МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ О БЕОГРАДУ: Кафа се пије по цео дан,а ово никако не смете…