И ДАЉЕ СУ НАЈВЕЋЕ: Кинеске девизне резерве опале за око 100 милијарди
Трговинска размена Кине наставила је пад у августу, кад је извоз пао за 5,5 одсто мерено у доларима у односу на исти месец претходне године, док је увоз пао за 13,8 одсто, саопштила је данас кинеска Царина, што указује на слабљење друге по величини привреде у свету.
Извоз је пао на 196,9 милијарди долара у августу у односу на исти месец 2014. године, а увоз на 136,6 милијарди долара, уз раст трговинског суфицита од 20,1 одсто, навела је Царина на свом интернет сајту.
Економски стручњак Џулијан Еванс-Причард предвиђа да ће трговинска размена да се побољша наредних месеци, јер је у августу погођена великом експлозијом у луци Тјенцин и тиме што је влада затворила фабрике уочи велике војне параде у Пекингу прошле недеље.
Међутим, слаби трговински подаци заједно с другим слабим индикаторима представљаће нови притисак на кинеске вође да покушају да спрече сувише брзо успоравање привреде и губљење радних места.
Привредни раст Кине остао непромењен - може ли се та тенденција одржати?
Велики број кинеских произвођача окренутих ка извозу подстицали су импресиван економски раст земље, али раст стагнира због пада тражње на светском нивоу.
Најновији подаци уследили су после већег од очекиваног пада извоза у јулу од 8,3 одсто и низа других лоших показатеља о фабричким набавкама, продаји на мало, инвестицијама и индустријској потрошњи.
Кинеске девизне резерве пале су за рекордних 93,9 милијарди долара у августу, пошто је централна банка куповала девизе да подржи јуан после изненадне девалвације.
Резерве су пале на 3.557 милијарди долара на крају августа, навела је Народна банка Кине. И поред августовског пада, кинеске девизне резерве и даље су највеће на свету.
Привредни раст Кине остао је непромењен на 7,0 одсто у последњем кварталу, али су порасле сумње да Пекинг може да задржи тај ниво раста целе годне, што се одразило на краткотрајном поремећају на светским берзама прошлог месеца.
У одговору на посустајући раст, Пекингу је смањио каматне стопе пет пута у новембру, а најновије смањење било је крајем августа. Кина је такође девалвирала јуан прошлог месеца у неочекиваном потезу који су неки протумачили као покушај подстицања извоза, мада је Пекинг навео да је намера да девизни курс буде више тржишно оријентисан.