Патријарх Иринеј: Видовдан је печат наше вечности
БЕОГРАД - Историчари треба да имају смелости и храбрости да кажу оно што је чињеница - да Србија није желела нити изазвала Први светски рат чији се почетак везује за атентат у Сарајеву, истакао је патријарх Иринеј.
"Позната је истина да победници и силници пишу историју, према томе и данас кад се жели да се напише нова историја, то се чини да се скине одговорност са правих узрочника и да се пребаци на оне који су силом прилика постали учесници тог рата. Познат је став да Србија тај рат није желела нити је била спремна за њега, " рекао је он.
Уосталом, мислим да је пронађен документ у којем Никола Пашић, доста времена пре него што се десио атентат у Сарајеву тајним путем извештава Беч да имају информације да постоји нека група која се спрема за оно што се десило у Сарајеву, додао је патријарх у интервјуу за "Политику".
На питање шта лично мисли о Гаврилу Принципу, патријарх Иринеј је рекао да је Принцип био присталица слободарских идеја и не само он него и цела "Млада Босна" и младобосанци.
"То су били младићи који су били одушевљени слободом. Начин на који је Аустроугарска била присутна тада у Босни био је против интереса не само српског народа него и свих житеља тадашње Босне. И отуда су ти млади људи желели да тај оклоп скину са себе," каже патријарх.
На питање каква је данас реалност СПЦ на Косову и колико јој је тешко да ту светињу брани, патријарх Иринеј је рекао да о тешком положају Српске православне цркве на Косову најбоље говоре зидови Пећке патријаршије и зидови око Високих Дечана.
"Они показују да је једино сигуран живот тамо где су заклоњени зидом. Живот међу зидовима се не може назвати животом него једним стањем које човек не може да пожели ником, " рекао је патријарх.
Поводом најаве из Ватикана да ће до краја године бити канонизован кардинал Алојзије Степинац, патријарх је рекао да је СПЦ с тим у вези припремила одговор који ће бити упућен папи преко делегата Синода или преко представника Ватикана.
"Имамо неке информације да му је васељенски патријарх Вартоломеј скренуо пажњу на наш став и да се о томе размишља у Ватикану", навео је патријарх Иринеј.