ПАЖЊА: Епидемија лажних СМС порука ојадила браћу Русе!
Крађа новца била је циљ 60 одсто напада на Андроид уређаје, за шта су коришћени злонамерни програми, резултат је истраживања које су спровели Касперски лаб (Kaspersky Лаб) и Интерпол од августа 2013. до јула 2014. године.
Нападе су регистровали Kaspersky Лаб безбедносни производи, а према истраживању названом "Мобиле CyberThreats", преваранти су углавном циљали кориснике у Русији, али су и Украјина, Шпанија, Велика Британија, Вијетнам, Малезија, Немачка, Индија и Француска такође високо на листи циљева нападача.
У апсолутном смислу, било је више од 588.000 Андроид корисника широм света, који су се суочили са финансијским малвером (Тројан - СМС и Тројан - Банкер) у току извештајног периода, што је шест пута више од броја из еквивалентног периода 12 месеци раније.
Генерално, 57,08 одсто свих пријављених инцидената укључивали су нападе које користе програме из Тројан СМС малвер породице. Они су дизајнирани за слање порука на кратке бројеве са додатном тарифом, без знања власника.
Русија је на другом крају највећег броја Тројан СМС напада са 64,42 одсто свих Kaspersky Лаб Анти -вирусних детекција регистрована на уређајима корисника из ове земље. Око четвртине Тројан - СМС напада су откривени у Казахстану (5,71 одсто), Украјини (3,32 одсто), Шпанији (3,19 одсто), Великој Британији (3,02 одсто), Вијетнаму (2,41 одсто), Малезији (2,3 одсто), Немачкој (2 одсто ), Индији (1,55 одсто) и Француској (1,32 одсто).
Преосталих 1,98 одсто напада користило је Тројан - Банкер малвер који, када се комбинује са Тројан - СМС функционалношћу, може украсти податке банковне картице, као и корисничка имена и лозинке за онлајн банкарске услуге. Русија је на врху овог графикона, са 90,58 одсто свих Тројан - Банкер детекција регистрованих на територији Руске Федерације. На преосталом делу топ 10 листе сви имају релативно мали ниво напада - Казахстан, Украјина, Белорусија, САД, Литванија, Азербејџан, Бугарска, Немачка и Узбекистан.
Погледајте још и ово: