ОВАКО ИЗГЛЕДА СКУПШТИНА ВОЈВОДИНЕ: Улази девет листа, СНС-у 63 мандата
Покрајинска изборна комисија (ПИК) данас је донела одлуку о додели мандата посланицима Скупштине АП Војводине на основу резултата остварених на изборима 24. априла, према којој представнике у покрајинском парламенту има девет изборних листа, од којих највише - 63 мандата има листа "Александар Вучић - Србија побеђује", изјавио је председник ПИК-а Дарко Рудић.
Рудић је на конференцији за новинаре прочитао коначне резултате избора које је утврдио ПИК, а по којима је коалиција окупљена око СНС-а освојила 44,48 одсто гласова или поменутих 63 од укупно 120 мандата, колико броји покрајински парламент.
Коалиција окупљена око Социјалистичке партије Србије освојила је 8,86 одсто гласова и 12 мандата, по 10 посланика у будућем покрајинском парламенту имаће Српска радикална странка, која је освојила 7,66 одсто гласова и коалиција на чијем челу је Демократска странка са 7,24 одсто освојених гласова.
СТЕФАНОВИЋ: Грађани могу да очекују нову Владу Србије већ почетком јуна
Девет мандата у Скупштини АП Војводине имаће Лига социјалдемократа Војводине, која је освојила 6,43 одсто гласова, а листа "Доста је било" има седам мандата и за њу је гласало 5,54 одсто изашлих бирача.
Савез војводанских Мађара, на основу 4,88 одсто освојених гласова на покрајинским изборима, имаће шест мадата у покрајинској скупштини, а два мандата ће имати листа "Мађарски покрет за аутономију" која је освојила 1,71 одсто гласова, док је један мандат припао Зеленој странци, за коју је гласало 1,14 одсто бираца.
Остале листе које су учествовале на покрајинским изборима, како је Рудић истакао, нису освојиле довољан број гласова да би прешле цензус.
ПРВО ПЛАН РАДА, ПА ОНДА ВЛАДА: Вучић спрема програм на 100 страна!
- Од 1.729.376 birrača у Војводини на биралишта је изашло 963.208 или 55,70 одсто гласача, а у Скупштину АП Војводине је ушло девет изборних листа, док је шест листа остало испод цензуса - рекао је Рудић.
Члан ПИК-а Јелена Злојутро је рекла да није било приговора на изборни процес у Војводини и да никаквих несугласица није било унутар Покрајинске изборне комисије.
- Систем бројања гласова на бирачким местима је био такав да су прво бројани листићи за републичке, па за локалне изборе, а тек на крају су бројани листићи за покрајинске изборе, што је разлог због чега су резултати покрајинских избора стизали касније од осталих - рекла је Злојутро.