ПОБУЊЕНИ ШИИТИ ИЛИ НАФТА: Зашто је у ствари Саудијска Арабија напала Јемен?
У року од 12 сати пошто су се појавиле информације да Ријад гомила трупе дуж 1.800 км дуге границе са Јеменом, војска Саудијске Арабије је "прешла границу" у умешала се грађански сукоб који прети да озбиљно поремети однос снага у региону у корист дугогодишњег непријатеља Ријада - Ирана.
Криза у Јемену, која је избила прошле године, знатно је ескалирала у последњих неколико недеља. Шиитски побуњеници, тзв. Хути, дигли су побуну против већинске сунитске власти која ужива подршку Саудијаца.
Хути напредују откако су освојили главни град Сану још прошле године. Али тек пре неколико недеља дошло је и до конкретних потеза - побуњеници су свргнули председника Мансура Хадија који је из Сане побегао на југ, у град Аден, који је постао "нова" престоница Јемена. Међутим, када је пре пар дана био приморан да напусти и тај град пред надирућим побуњеницима, Ријад је у року од пар сати покренуо ваздушну камапању против шиитских побуњеника.
Власт у Ријаду је уверена да ситуацијом у Јемену директно управља њихов највећи регионални конкурент, Иран. Међутим, да ли је то једини разлог интервенције?
Од чега страхује Саудијска Арабија?
То је већ стара прича о политичком и религијском ривалству две најјаче мислиманске силе Блиског истока. Као највећа сунитска сила и религијска теократија, Саудијска Арабија је узнемирена сваки пут када шиити покушавају нешто на политичком или војном плану, а нарочито када се у корену тих аспирација налази Иран.
Међутим, оно чега се Ријад нарочито плаши јесте немала популација "властитих шиита" који живе на простору Источне провинције. Од 10 до 15 одсто становништва Саудијске Арабије су шиити, а највећа шиитска земља на свету је управо Иран. То је рецепт за трајну нестабилност, јер је и Иран земља којом примарно управљају религијске власти.
Могућност "преливање кризе" преко границе у већ поменуту Источну провинцију је можда најважнији разлог због којег је Ријад покренуо ову интервенцију. А зашто? Одговор је профит.
Највеће количине саудијске нафте, којом ових дана тресу глобално тржиште, налазе се управо на простору Источне провинције. А кад смо код нафте, није на одмет поменути и географски положај Јемена на Црвеном мору кроз које свакодневно пролазе танкери са милионима тона нафте и Аден, који је једна од најпрометнијих лука у последњих 100 година. За Ријад су ово довољни разлози да крене у рат у Јемену.
Спречити "шиитско царство" Ирана
Данашњи сукоби на Блиском истоку управо се дешавају у државама где постоји мешовито становништво шиита и сунита, две главне муслиманске секте. Државе, које су секуларног уређења и у којима не доминара једна или друга секта. Реч је, наравно, о Ираку и Сирији.
Иако побуне у овим држава воде сунитске групе, Саудијска Арабија сматра да је Иран тај који настоји да прошири своје "шиитско царство" Блиским истоком путем лојалних шиита. За Ријад, али и неке западне државе, Иран данас има све већу контролу над Ираком, Сиријом, Либаном. А сада је, јелте, на ред дошао Јемен!
Иран свакако помаже шиитске групе у овим државама, јер их данас више него икада угрожавају разне сунитске групе, од којих је најопаснија Исламска држава.
Нема сумње да "царске амбиције" у Ирану постоје, мада тврдње о директној повезаности између јеменских Хути побуњеника и Ирана се за сада не могу потврдити, а и сам Иран их редовно одбацује.
Иранске власти осудиле су војну интервенцију Саудијске Арабије против шиитских побуњеника Хути у Јемену, оценивши да је то "опасан корак" који угрожава суверенитет земље и крши међународне обавезе. Неименовани портпарол иранског министарства је чак, штавише, овај напад оценио као "инвазију" на Јемен.
На крају, није први пут да се РИјад одлучио на овакав корак. Током кризе власти у Бахреину 2011. године, Саудијци су послали тенкове и око 1.000 војника како би спречили рушење владајуће (њима лојалне) сунитске монархије. Бахреин је мала, али већински шиитска острвска државу, на крајњем истоку Арабског полуострва.
Погледајте и:
- СБ УН једногласно подржао председника и јединство Јемена
- У ПОМОЋ ХАДИЈУ: Војска Саудијске Арабије напала Јемен
- У Јемену ће можда бити потребна копнена офанзива
- Саудијска Арабија упала у Јемен: А, шта би било да је Русија Јануковича бранила оружјем?
- ПРВИХ 24 САТА: Ваздушни напади у Јемену успешни и наставиће се