ПОЧИЊУ УПИСИ ЗА СТУДЕНТЕ: На овим факултетима је највећа гужва!
Код будућих бруцоша најпопуларнији факултети су ЕТФ и ФОН, јер, како будући академци сматрају, доносе посао и добру зараду.
Будући академци убедљиво су најзаинтересованији за "компјутерашке факултете", ЕТФ и ФОН, али су веома популарни и архитектура, медицина и стоматологија. То су показала прва два дана уписног рока за школску 2015/16. годину.
Дипломе ових факултета углавном доносе сигуран посао и добру зараду и то по могућству у Србији па их зато и највећи број студената бира.
Бар су тако рекли будући бруцоши који улазе у трку за једно од 22.050 буџетских места на државним факултетима.
На Електротехничком факултету за 420 места конкурише око 1.500 студената, а највећа навала влада за смер софтверско инжењерство, на који се прима само 20 студената.
Најскупљи факултети у Србији
Школарина на факултету Електротехнички - информациони системи је 243.500 динара, за архитектонски износи 240.000 динара. На стоматолошком факултету је школарина 180.000, а на факултету спорта и физичког васпитања износи 147.000, док је на фармацеутском 145.000 динара.
Бранко Ковачевић, декан ЕТФ-а, каже да свако ко заврши овај факултет без проблема налази посао и у Србији и у свету.
" Чини ми се да оволика навала на Електротехнички факултет показује да су будући бруцоши веома прагматични. Они већ сада размишљају о тржишту рада и уписују факултете који им одмах гарантују посао. Наши студенти без проблема долазе до запослења, а за оне који упишу Софтверско инжењерство велике компаније грабе се док су још на студијама. Наша диплома има пролазност буквално свуда у свету", рекао је Ковачевић.
Са деканом ЕТФ-а се слажу и будући студенти.
"Хоћу на ЕТФ јер мислим да је тренутно најперспективнији факултет који ће ми обезбедити запослење и добру плату. Волела бих да будем програмер и да своју каријеру градим у Србији", каже Ивана Новосел (19) из Чачка.
Колона будућих академаца могла се протекла два дана видети и испред Факултета организационих наука у Београду. Као и раније, студентима је најпривлачнији смер Информациони системи и технологије. Прошле године овај факултет је имао највише пријављених студената у историји: 1.694, а примљено је укупно 670 бруцоша.
"Информационе технологије су будућност и зато нисам имала дилему шта ћу студирати. Чула сам да дипломци ФОН-а лако долазе до посла" Каже Милица Јанковић (19) из Београда.
Велико интересовање влада и за студије медицине и стоматологије, пише Информер.
Календар уписа
Од 24. до 28. јуна подношење пријава ,од 29. јуна до 3. јула су пријемни испити, 5. јула су прелиминарни резултати, а 10. јула излазе коначне ранг листе.
"Медицина је перспективан и цењен позив. Имао сам могућност да одем у иностранство, али сам решио да останем овде и упишем медицину", прича Никола Марковић (18) из Великог Градишта.
Према истаживању сајта Prijemni.infostud.com, студентима је најважније да упишу оно што воле и што ће им донети посао. Државни факултети су неупоредиво популарнији од приватних.
Истрживање показује да 84 одсто матураната планира да упише факултет. Њих 92 одсто ће покушати да добије index на државним факултетима, док ће само око два одсто конкурисати за приватне факултете", наводи Данијела Дакић из "Инфосуда".
Прочитајте и: