ПОДЕМОС: Грчка нам је узор за борбу против корумпираних политичких касти
МАДРИД - Пре четири године централни мадридски трг Пуерта де Сол припадао је "огорченима" (лос индигнадос), кад су хиљаде људи протестовале седмицама против политичког естаблишмента за који су осећали да је у раскораку са жељама народа, пише британски "Гардијан".
Близу 100.000 људи испунило је јуче исти трг, решени да покажу свету да ће 2015. бити година када ће се остварити промена коју су "огорчени" захтевали, односно да ће сменити корумпирану политичку касту која се деценијама смењује на власти.
Мање од недељу дана пошто је Грчка изабрала нову ултралевичарску владу, лидери шпанске странке радикалне левице Подемос (Можемо) позвали су своје присталице да изађу на улице, како би показали своју снагу пре уласка у предизборну кампању.
Хиљаде окупљених узвикивало је "Тик так, тик так", док су се тискали на широким улицама централног Мадрида, одбројавајући време до општинских, регионалних и општих избора у земљи.
"Грчка нам даје наду", рекао је Виктор Гарсија, 27-годишњи лекар, машући великом грчком заставом у мору љубичастих застава Подемоса.
Подемос: Ако може Сириза можемо и ми
Само годину дана од оснивања, Подемос је скочио у врх анкета јавног мњења, запретивши да сруши двопартијски политички систем, који је на снази у Шпанији од смрти генерала Франсиска Франка 1975. године.
Лидер странке Пабло Иглесијас се нада да ће успети да уради исто што је и Сириза на изборима у својој земљи - да потуче веће партије, које трају већ годинама.
Прилика за то биће општи избори у Шпанији у новембру ове године, а анкете показују да Подемос води испред опозиционе Социјалистичке партије, а према некима, предност има и у односу на владајућу Народну партију.
Подемос је формиран тек у јануару прошле године, а своју предност у анкетама заснива на обећањима да ће се борити против онога што Иглесијас назива "традиционалном кастом политичких лидера".
"Тик, так... Почело је одбројавање за владајућу касту", рекао је Иглесијас, обраћајући се својим присталицама прошлог викенда, у дану кад су Грци излазили на бирачка места.
Подемос оптужује "корумпирану мањину да је починила највећу пљачку Шпаније у новијој историји" и да је одговорна за кризу.
"Људи желе промену, што је управо оно што Подемос нуди. Напослетку, сви тражимо исту ствар: да влада делује у најбољем интересу својих грађана", рекла је Мари Енрахос, 67-годишњакиња, која је из малог градића у провинцији Аликанте пре зоре стигла у Мадрид.
Рахој: Шпанци, "не играјте се руског рулета"
Снага Подемоса долази из мобилизације на локалном нивоу, где се више од 1.000 група редовно састаје широм земље, а овај систем донео је странци пет места на изборима за Европски парламент прошлог маја.
Иглесијас је окупљенима на јучерашњем митингу поручио да Подемос на првом месту нуди промену. "Они то зову експериментом и хаосом. Ми то зовемо демократијом", казао је Иглесијас.
Он је истакао да је у Грчкој за шест дана учињено више него што су многе владе урадиле годинама, али је такође позвао на уздржаност оне који тврде да ће победа Сиризе утрти пут Подемосу.
"Подржавамо нашу браћу у Грчкој, али нико за њих није урадио њихов домаћи задатак и нико неће урадити домаћи задатак за нас", додао је Иглесијас.
Две велике традиционалне странке у Шпанији описују Подемос као популистичку странку. Поред тога, Подемос критикују и левичарски и десничарски настројени медији, оптужујући тај покрет за везе са левичарским лидерима у Венецуели и наводне финансијске неправилности код неких од њених истакнутих чланова, навео је BBC.
Лидери странке су као одговор обећали да ће објавити извештаје о плаћеном порезу.
Премијер Шпаније Маријано Рахој упозорио је своје сународнике да се "не играју руског рулета" тако што ће подржати Подемос, за који каже да обећава "месец и сунце", али да своја обећања неће испунити.
Шпанија је сада званично изашла из рецесије, али је у просеку један од четири радника и даље незапослен.
Прошле године, први пут је забележен економски раст на годишњем нивоу у Шпанији од 2008, када је ту државу погодила финансијска криза, а милион људи остало без посла.