Погледајте које грешке су направљене у филму "Монтевидео, видимо се"
Аутор књиге о југословенској репрезентацији, која је учествовала на првом фудбалском мундијалу у Монтевидеу 1930. године, открива које грешке су направљене у филму.
Филм Драгана Бјелогрлића, који је натерао и жене да се заинтересују за фудбал, "Монтевидео, Бог те видео", доживео је невиђен успех и постао омиљен код публике, баш као и његов наставак "Монтевидео, видимо се".
Све је почело тако што је спортски новинар Владимир Станковић пре четири године објавио књигу о српској (југословенској) репрезентацији која је учествовала на првом фудбалском мундијалу у Монтевидеу 1930. године.
Станковић је после премијере открио да је презадовољан што је поново лансирана прича о репрезентацији, Моши и Тиркету, али да филмови "Монтевидео, Бог те видео" и "Монтевидео, видимо се" у себи имају пар грешака.
"Филм није новинарство, у том свету постоје такозване "драматуршке потребе", јер понекад чињенице нису довољне за заплет, драмску радњу, неопходни ритам филма... У том смислу сам се помирио с 'одступањем од истине' у многим ситуацијама", рекао је Станковић и додао да је за дух приче "небитно да ли је меч с Бугарима игран у априлу, а не пред пут у Уругвај (заправо, игран је два дана пред полазак, али у Софији, с готово резервним тимом, резултат је био 2:2)", преноси nadlanu.com.
Он додаје шта још није важно за ток филмске приче, односно открива грешке.
1. Живковић није ишао на пут.
2. Репрезентација није путовала у Монтевидео уместо Бугара, јер се они нису ни пријавили.
3. Паре нису биле проблем (сећате се култне сцене на крају филма када и навијачи дају паре чистећи ципеле по"вишој цени" него иначе), јер је Уругвај све плаћао.
4. Тирке није откривен на Чубури, он је почео да игра са 13 година у СК Олимпија.
5. Бошко Дунстер Симоновић није скупљао голубове – хоби му је била фотографија.
Све ове "грешке" у филмовима Станковић разуме, али једна му много смета.
То је дежурна 'пљоска' у џепу новинара Боре Јовановића који у животу није попио алкохол.