ПОКЛОН РУСКИМ ПАТРИОТАМА: Путин отворио "војни Дизниленд" недалеко од Москве (ФОТО)
Председник Путин вам жели добродошлицу у нови руски Патриотски луна-парк где је забава за читаву породицу уз руску војну тематику.
У овом парку све је у духу војске. Ручкови се састоје од аутентичних војних порција, док се уместо возића на огромним тобоганима деца играју ракетним бацачима и пентрају по широком дијапазону тешког наоружања. А у продавницама сувенира углавном се продају реквизити са ликом Владимира Путина.
Огроман војни луна-парк налази се на сат времена вожње од Москве, а председник Русије је отворио овај парк у уторак. Како преноси британски Гардијан, на његово отварање Запад не гледа благонаклоно, с обзиром на појачане тензије између две стране због кризе у Украјини повратка Крима под окриље Русије након прошлогодишњег референдума.
Нови парк биће "важан део у нашем систему војно-патриотског рада са младим људима", рекао је Путин и додао да ће парк такође бити коришћен за конференције и војне изложбе.
Истог дана почела је војна изложба "ВОЈСКА 2015" на којој су представљена најновија достигнућа на пољу руске војне технике. Говорећи на отварању изложбе, Путин је најавио да Русија тренутно ради на развоју неколико нових војних технологија које "неће имати конкуренције у свету".
Хотели и центри за забавне активности биће важан део комплекса војног луна-парка како би породице могле да буду ту и по неколико дана и направе прави мали одмор од посете, пише у промотивним памфлетима.
Парк би требало да буде у потпуности завршен 2017. године, а коштаће руско Министарство одбране 20 милијарди рубаља, пише Комерсант. Посетиоци ће моћи да возе тенкове, пуцају из оружја и баве се екстремним спортовима.
Путин је такође искористио овај догађај да најави да ће руске нуклеарне снаге до краја године добити 40 нових нуклеарних ракета чиме ће се руски нуклеарни капацитети знатно ојачати. За нове ракете, Путин је рекао новинарима "да су у могућности да пробију и најмодерније одбрамбене системе".
Јачање нуклеарних снага изазвало је оштре реакције НАТО пакта, нарочито његовог генералног секретара Јенса Столтенберга, али и реакције појединих европских политичара, попут немачког министра спољних послова Франка-Валтера Штајнмајера, који је то назвао "рефлексом Хладног рата".