ПОСЛЕДЊЕ КОНТРОЛЕ ТВРДЕ - Лимун сигуран!
Последња контрола пошиљке јужног воћа, односно цитруса пореклом из Турске на остатке средстава за заштиту биља је завршена, а лабораторијски извештај показује да је овај производ безбедан за исхрану људи, саопштило је Министарство пољопривреде.
Утврђена количина фунгицида имазалил је 0,055 мг/кг а максимално дозвољена количина је 5,0 мг/кг, по Правилнику о максимално дозвољеним количинама остатака средстава за заштиту биља у храни за људе и храни за животиње за коју се утврђује максимално дозвољене количине остатака средстава за заштиту биља.
На основу утврђених количина остатака средстава за заштиту биља у узорку може се закључити да је пошиљка лимуна потпуно усаглашена и да су нађене количине средстава за заштиту биља знатно ниже од оних дефинисаних, истичу у Министарству.
Овом додатном контролом фитосанитарне инспекције практично је стављена тачка на случај "отровни лимун", о којем су писали поједини медији претходних дана.
Наиме, писало се да је лимун третиран средством за заштиту биља на бази имазалила, који је канцероген и да је то разлог за његово драстично појефтињење, а гласина је потекла из Хрватске и тамошњег удружења за заштиту потрошача.
Поводом тога јуче се огласила и министарка пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић-Бошковић, која је поручила да се прехрамбени производи који се увозе у Србију контролишу и на тржишту се налазе само оне намирнице које су безбедне.
Такође Управа за заштиту биља Министарства пољоипривреде саопштила је да у 2014. години није утврђено повећано присуство средстава за заштиту биља у увозним пошиљкама лимуна, укључујући и лимун пореклом из Турске, а због тога је фитосанинарна инспекција предузела и додатне контроле ових производа у промету.
Председник Националне организације потрошача Србије (НОПС) Србије Горан Паповић казао је да потрошаци имају право да знају шта једу и поручио да питање да ли је лимун који се тренутно налази на територије Србије отрован или не, треба да истражи Министарство пољопривреде.
Цена нормална
Евица Михаљевић из асоцијације Плодови Србије рекла је да је драстично појефтињење лимуна последица завршетка бербе тог воћа у неким земљама и његове повећане понуде, и није индикатор да са лимуном нешто није у реду.
Она је подсетила да је цена лимуна у августу и септембру била изузетно висока, и достизала 350 динара по килограму јер узвозници нису могли да га обезбеде и није га било на лагеру.
Тренутна цена од 150 до 180 динара за килограм је нормална цена за овај период године, истакла је Михаљевић.
Прочитајте: