"ПОТЕРА" ЗА ПОБЕДНИКОМ: Подељене награде за фото конкурс "Вики воли Земљу", најбољи аутор се "сакрио"! (ФОТО)
Доделом награда за најбоље фотографије на конкурсу "Вики воли Земљу" завршен је такмичарски део овог конкурса у организацији Викимедије и Википедије, а истовремено је у просторијама Туристичке организације Србије отворена изложба најуспелијих остварења.
Од 831 пристигле фотографије изабрано је 20 најбољих које красе изложбу, а међу њима су нашли и победници.
Занимљиво је да је за најбољу фотографију стручни жири одабрао слику "Парк природе Голија", али је аутор непознат па се није појавио на додели. Награда је викенд за две особе на Каблару, али како би му је уручили, организатори ће још морати да се помуче да нађу добитника, такмичара који се крије под корисничким псеудонимом "Палолем".
Другу награду је добила слика "Специјални резерват природе Увац" аутора Владимира Мијаиловића, а трећа је припала Милану Јовановићу који је овековечио фотоапаратом водопад Тупавица на Старој планини.
Уручене су и специјалне похвале за слике бубамаре у крупном плану, те сличну фотографију вилиног коњица, као и специјалног резервата природе Царска бара.
Филип Маљковић, председник Управног одбора Викимедија Србија, рекао је на конференцији за штампу која је претходила додели, да је ово друга година да се одржава међуанродно такмичење "Вики воли Земљу".
- Овај конкурс је идејно настао из претходног који се звао "Вики воли споменике". Ове године имали смо 108.000 фотографија на глобалном нивоу. Из Србије је 51 учесник послао укупно 831 фотографију - казао је Маљковић.
Александар Драгишић, директор Завода за заштиту природе Србије, рекао је да се та институција бави не само заштитом и очувањем већ и промовисањем природе Србије.
- Ми смо једна од најбољих европских земаља по питању биодиверзитета и имамо шта да покажемо. Надам се да ће победници овог конкурса имати добре резултате и на међународном нивоу у конкуренцији 26 земаља - изразио је очекивања Драгишић.
Домаћин изложбе, помоћник директора ТОС-а Весна Раца Радисављевић истакла је да су добродошли сви који воле овакве фотографије природе Србије.
- Комисија је имала прилично проблема да одабере најбоље. У првом кругу 57, а на крају се нашло 20 најбољих фотографија - навела она.
Иначе, све фотографије које су учестовале на конкурсу Википедије и Викимедије слободне су за бесплатну употребу.