Потврда поверења у Дунав осигурање - 1,7 милиона полиса
Компанија "Дунав осигурање" задржала је у 2015. години лидерску позицију у Србији, како по висини укупне премије, тако и по другим бројним критеријумима пословања, изјавио је данас генерални директор "Дунав осигурања" Мирко Петровић.
"Прошла година за је била изузетно успешна, завршили смо као лидер на трзишту осигурања са растом тржишног учешћа у индустрији", рекао је Петровић.
Према његовим речима, прошле године "Дунав осигурање"је продало 1.732.221 полису, што је раст од 19,82 одсто - продате су 286.543 нове полисе у поређењу са 2014. годином.
Како је Петровић објаснио, раст је наизраженији када је реч о ауто-одговорности, где је повећан број полиса за 26,27 одсто. Број закључених полиса за ауто-каско осигурање бележи раст за 28,95 одсто, а осигурања имовине од пожара за 31,55 одсто, додао је Петровић.
"Остала осигурања имовине повећана су прошле године за 8,74 одсто док је осигурање од опште одговорности забележило пораст од чак 58,4 одсто. У свим битним врстама осигурањима неживота компанија је направила искорак", рекао је Петровић.
Скоро половина прихода иде у републички буџет
Прошлогодишњи нето добитак компаније износи 370,3 милиона динара, док је у истом периоду 2014. остварен губитак у износу од 1,4 милијарде динара, казао је Петровић.
Он је истакао и да ће Компанија 45 одсто добити уплатити у републички буџет, будући да Република Србија учествује у капиталу "Дунав осигурања", 45 одсто.
Компанија је прошле године имала око 29 одсто тржишног учешћа, које је 2014. године било око 27 одсто.
" ’Дунав‘ је повећао своје трзишно учешће, које је ионако био јако високо, што није једноставно. Ово је једна од најуспешнијих година у пословању “Дунав осигурања” у последњих 15-ак година", рекао је Петровић.
Према његовим речима, бруто премија осигурања лане је износила 21,5 милијарди динара, што, како је додао, “Дунав осигурање” чини првом компанијом у индустрији осигурања која је прешла "магичну цифру" од 20 милијарди динара премије.
Она је виша у односу на 2014. годину за 22,3 одсто или за 3,9 милијарди динара.
Петровић је истакао да је укупна наплаћена осигуравајућа премија достигла прошле године 21,8 милијарди динара, те да је већа од бруто премије, што је, како је рекао, куриозитет у индустрији.
Додаје да је нето прилив из основне делатности 3,2 милијарде динара.
"Побољшана је и структура наплаћене премије, па је добитак из инвестиционе активе 718 милиона динара, и за 56,2 одсто, односно 258,4 милиона динара виши него у истом периоду 2014. године", навео је Петровић.
Смањени трошкови компаније
Укупна инвестициона актива за 2015. годину износи 19,9 милијарди динара, односно повећана је за 3,6 милијарди динара у односу на 2014. годину, подвукао је Петровић.
"Компанија је подигла фактурисану премију за 22,3 одсто, наплаћену премију за 21, 3 одсто, а своје трошкове је смањила за 307 милиона, односно 4,1 одсто", објаснио је Петровић.
Значајно побољшање
Петровић је објаснио да је за разлику од 2014. године, када је “Дунав осигурање” било у у губитку, комбиновани рацио, сада је 94,83 одсто, што је, како је рекао, значајно побољшање.
"Рацио трошкова и рацио штета у збиру чине комбиновани рацио и показују колико у премији одлази на трошкове, колико на штете, а колико и шта остаје осигуравачима. Прошле године је комбиновани рацио био 94,83 одсто у односу на 103,64 одсто 2014. године", објаснио је Петровић.
Како Петровић наводи, повећани су трошкови прибаве, али су драматично смањени трошкови управе, и то за 21,3 одсто.
"Тиме је Компанија направила куриозитет који је тешко направити у индустрији, да има смањене трошкове за четири одсто, али повећане премије за 22 опдсто. То је реткост и биће тешко то постићи у овој години", казао је Петровић.
Техничке резерве прошле године су премашиле 18,8 милијарди динара, што је за 1,8 милијарди динара, односно за 11 одсто више него 2014. године, казао је Петровић.
Завршена усклађивања са новим законом
Према његовим речима, "Дунав осигурање" је завршио процес усклађивања са новим Законом о осигурању, који уводи далеко више стандарде за техничке резерве.
"Нови закон је строжи и компанији је било потребно око пет милијарди динара средстава из текућег пословања да би могла да обезбеди покривеност техничке резерве", казао је Петровић.
"Дунав осигурање је постигло захтевану активност капитала, по којој компанија има расположиву маргину солвентности већу од захтеване 1,79 пута", закључио је Петровић.