ПОТВРЂЕНО: Камерон поднео оставку!
Британски премијер Дејвид Камерон поднео је оставку на ту функцију након што су Британци на референдуму одлучили да земља изађе из Европске уније.
Британски премијер Дејвид Камерон одржао конференцију за новинаре у којој је поздравио одлуку народа Велике Британије и објавио своју оставку на место премијера за три месеца, у октобру ове године, када ће се бирати нови премијер који ће бити "капетан брода који је кренуо у правцу који он није одабрао".
Камерон је новинарима испред резиденције у лондонском Даунинг стриту рекао да ће учинити све што је могуће да "примири британски брод" и да очекује наследника до октобра.
Како је рекао, он ће водити кабинет још три месеца, али неће бити тај који ће активирати члан 50 Лисабонског споразума и спровести процес изласка из ЕУ, већ ће то урадити нови премијер.
КРАЈ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ? Француска и Холандија излазе на референдум?
Два референдума за време Камерона
Британски премијер ће остати упамћен као човек у чијем мандату су одржана два велика референдума о независности Шкотске и изласку Британије из ЕУ.
Како каже, он ће ускоро сести за сто са представницима Шкотске, Северне Ирске и Велса. Шкоти и Ирци су били за останак што би могао да буде нови изазов за Уједињено Краљевство.
"Наша земља је извела велику демонстрацију демократије. Народ је рекао своје и требало би да будемо поносни што можемо да им верујемо. Постоје дани у којима је исправно питати народ шта мисли. Добили смо инструкције од њих и сада морамо да их испунимо", рекао је Камерон.
Британски премијер је рекао да је резултат референдума недовосмислен и да одлука није донета лако.
"Учинићу све да уверим тржиште и инвеститоре да је наша економија чврста и стабилна. Желим да Британце који живе у иностранству, али и грађане ЕУ овде, уверим да у овом тренутку неће бити хитних промена које се њих тичу", рекао је Камерон.
Подсетимо, јуче је Велика Британија изашла на Брегзит и изгласала излазак из Европске уније после 43 године.
Према коначним резултатим британског референдума о изласку из Европске уније за излазак је гласало 51,89 одсто грађана, а за останак у Унији 48,11 одсто.
Уколико британски парламент и влада усвоје резултате референдума, биће покренут такозвани "Члан 50", механизам којим се започињу двогодишњи преговори о напуштању Европске уније.