ПРЕКО 1.000 НОВОСАЂАНА МОЖЕ ДА ДОБИЈЕ ОДМАХ ПОСАО: Зашто нема кандидата?
Програмер без посла у Новом Саду не постоји, а у сваком тренутку би могло најмање још њих хиљаду да се запосли, иако ИТ сектор у овом граду запошљава 3.500 стручњака.
- То се може видети и кроз интересовање за упис на рачунарске студије. Поред тога што се повећавају квоте на студијама, ни то није довољно људи да задовољи реалне потребе у новосадском ИТ сектору - сматра директор војвођанског ИКТ кластера Милан Шолаја.
Он истиче да сви који се ишколују истог тренутка могу да нађу и посао.
- Тржиште захтева већи број ИТ стручњака него што можемо да их ишколујемо, а поједине фирме у граду кажу да би у тренутку могле да повуку и до пет хиљада људи - истиче Шолаја, пише Блиц.
Више него за малине
Извоз софтвера често се упоређује са извозом малина, а прошле године од продаје ИТ памети у државу се слило више новца него од извоза овог воћа. Само на Факултету техничких наука у Новом Саду почело је да ради 105 компанија из те области које постижу добре резултате и на светском тржишту.
Он додаје да је интересовање, између осталог, такво зато што је у питању занимање будућности, те да програмирање није посао само за генијалце, већ пре свега за вредне људе.
У главном граду Војводине у овом сектору тренутно ради 3.500 људи, а међу њима има и оних који путују из других градова зато што у Новом Саду има посла.
- Сваког дана долазим на посао из Сомбора, иако се овај посао може радити и од куће, послодавци ипак захтевају долазак у канцеларију - објашњава програмер Владимир Букинац који ради за једну холандску компанију.
Он додаје да је ово једно од ретких занимања где се у приватним компанијама зарађује боље него у државним.
- Пре овог посла радио сам у државној фирми, а зарада је неупоредиво боља код приватника. Иако се могу радити и два посла, нема реалне потребе да се ради за више компанија, јер може сасвим пристојно да се живи и од једног посла - каже Букинац.
Букинац каже да је јагма за програмерима видљива у сваком тренутку, јер је у компанији у којој је он запослен конкурс за програмере стално отворен.
Александар Давниковић, који се такође бави овим послом, каже да постоји потреба за новим програмерима. Он додаје да је већина новосадских програмера запослена у фирмама, али да има и оних који се баве фриленсом.
- Није у питању само новац када се ради више послова, већ и жеља да се научи што више, а питање је и колико сати дневно овај посао може да се ради. Када погледате сајтове са огласима за посао, видите да се у истом тренутку може наћи и 500 таквих огласа - каже Давниковић.
Погледајте и: