ПРЕКРАЈАЊЕ ИСТОРИЈЕ: Орић клао жене и децу око Сребренице, а о томе ни слова!
Седница Савета безбедности УН данас почиње са расправом о резолуцији о Сребреници, а следи изјашњавање о њеном садржају, иако званично и даље није познато која је од предложених верзија документа одабрана.
Ниједна верзија британске резолуције није прихватљива за званичну Србију и РС, због оцене да се проблем блиске ратне прошлости своди на Сребреницу, квалификујући злочин почињен 11. јула 1995. године као геноцид. Овом резолуцијом би Срби били први народ у историји који је означен као геноцидан.
"Британска резолуција о Сребреници ће утицати на Србију и регион без обзира на исход гласања у Савету безбедности УН, али ће и сваки покушај урушавања Републике Српске наићи на отпор Србије", рекао је јуче премијер Србије Александар Вучић. Уколико резолуција не буде изгласана, додао је, "то би била добра вест за Србију и регион".
"Ако буде изгласана, то ће бити тешка вест, али борићемо се, изградићемо још мостова и фабрика, економски ћемо ојачати земљу и, сигуран сам, у потпуности победити", рекао је Вучић, додајући да Србија признаје све жртве и то је разликује од других, те да је мала земља да би очекивала нешто од великих сила, попут вета Руске Федерације на резолуцију, па треба да се ослања на себе. Према његовим речима, српски народ ће поносно и усправне главе ићи свуда.
"Представљаћемо се као Срби, нећемо ни од кога крити коме припадамо јер нисмо криви. Поготово није криво 99,99 одсто Срба којима би неко лепио етикету колективне кривице", рекао је премијер.
Руски вето као спас
Постоји још једна прилика да српски народ избегне ову тешку одлуку са којом би и све будуће генерације морале да се носе, а то је да Русија стави вето на ову резолуцију. Иако није познат исход консултација између Велике Британије и Руске Федерације, историја и пријатељство српског и руског народа, доноси оправдану наду да ће Русија иступити и подржати Србију управо ветом. Повезивање злочина у Сребреници са целим српским народом била би страшна увреда за комплетан српски идентитет.
Зашто злочин у Сребреници није и не може бити геноцид?
Војска Републике Српске се терети за убијање хиљаде ратних заробљеника 1995. на подручју Сребренице, што је несумњиво бруталан злочин. Али ипак није геноцид, јер су сви заробљеници били мушког пола, што значи да није задовољен ниједан од два критеријума које Конвенција о спречавању и кажњавању злочина геноцида прописује да би се један догађај могао сматрати геноцидом: намера да се једна етничка (верска, расна…) група у целини или делимично уништи на одређеној територији; сам чин, тј. уништавање једне групе, или барем довођење исте у услове под којима би њен опстанак био животно угрожен.
Многи убијени Бошњаци су и сами извршиоци стравичних злочина!
Не постоји ништа што би указивало на то да су цивилне или војне, више или ниже власти Српске имале намеру да униште Бошњаке на територији Сребренице. Са друге стране, доста тога указује на то да је намера оних који су извели овај злочин била сасвим другачија. Једним делом је била вођена војном потребом, уништавањем стварне и потенцијалне живе силе противника, а другим, вероватно већим, осветничким мотивима – многи од убијених Бошњака у Сребреници су годинама пре тога и сами извршили стравичне злочине по српским селима у околини.
Орић клао све што је дисало
Да је ико имао намеру да уништи Бошњаке као такве, тј. као етничку групу, а не као противничку војску и злочинце унутар ње, он не би поштедео жене и децу, већ би убијао све редом. И управо чињеница да су убијани само мушкарци значи да нема ни другог критеријума геноцида, самог чина уништења етничке групе. Уништити једну групу делимично или у целини значи недискриминативно уништавати припаднике те групе, а не само мушкарце. Зато би пре ваљало истражити да ли се можда злочини Бошњака под Насером Орићем у селима око Сребренице у току рата могу подвести под геноцид, јер они нису штедели жене и децу. Злочини Насера Орића и његових људи су клали труднице и њихову нерођену децу. Дечаке и девојчице, и старо и младо. Клали су све што је дисало. Како то да се не испитује зашто је дошло до оваквог (без сумње) злочина и да се међународна заједница бави само једном страном сребреничких убистава?
Али британска резолуција се тиме не бави, за њу постоји само један геноцид у Сребреници, онај који су наводно починили Срби.
Руско стављање вета је логична опција, с обзиром на нераскидиве везе два народа кроз историју. Како ће Русија реаговати на америчко-британску резолуцију, пресудно ће утицати на њену судбину – да ли ће она бити усвојена, односно да ли ће најважнији орган Уједињених нација који је овлашћен да доноси правно обавезујуће одлуке прогласити Републику Српску за геноцидну творевину и тиме оправдати њено укидање и унитаризацију БиХ.
У руској резолуцији нема српског геноцида
Русија је поднела своју резолуцију као контра-предлог британској. У тој резолуцији нема оптужби на рачун Срба за геноцид, нити издвајања Сребренице као врховног злочина који би оправдао сатанизацију само једне стране. Сада је лакше претпоставити да би Руси ставили вето ако ништа друго због тога што ће САД и њихови савезници ставити вето на њихову резолуцију.
“Ако Русија не стави вето, Република Српска ће знати да једино може да се ослони на Србију, а ми да у тешким тренуцима можемо да се ослонимо само на себе. Биће добро ако резолуција не буде изгласана. Међутим добро је и ако буде усвојена, јер ће то бити порука да имамо много пријатеља. али да можемо да рачунамо на нас и на никога више. То свакако не би била лака вест, али би значила да морамо напорније да се боримо”, рекао је Вучић.
Русија нам је много пута у историји помогла, па се надамо да ће нам помоћи и сада, ветом на ову срамну резолуцију.
Историја српско-руског пријатељства:
Погледајте и: