Прекршајни суд: Пресуде по хитном поступку
БЕОГРАД - Прекршајни апелациони суд од петка поподне до понедељка ујутро је у стању приправности, док је Прекршајни суд знатно повећао број дежурних судија због могућих манифестација грађана означених као високо ризичне.
Стање приправности је почело у петак у 15:30 часова, а трајаће до понедељка до 07:30 часова, саопштио је Прекршајни суд у Београду.
Сва лица које полиција буде привела дежурном судији Прекршајног суда биће процесуирана по хитном поступку на основу члана 308 Закона о прекршајима.
''Закон о прекршајима у том члану је врло јасан и свако лице које је окривљено за тежи прекршај из области јавног реда и мира, угрожавања живота и здравља грађана или ако то захтевају интереси опште безбедности, а постоји основана сумња да ће окривљени поновити прекршај, дежурни судија ће у пресуди одредити да окривљени и пре правноснажности приступи извршењу казне", рекао је портпарол Прекршајног апелационог суда Александар Илић.
Ако окривљени изјави жалбу на пресуду дежурног судије, Прекршајни апелациони суд ће у законом прописаном року од 48 часова од тренутка пријема пресуде поступати по жалби и донети пресуду, додао је Илић. У том случају, жалба нема суспензивно дејство и окривљеном се не одлаже извршење казне до коначне пресуде вишег суда.
Заштитити сваки живот
"Најважније је заштити сваки људски живот, зато апелујемо на све грађане да се уздрже од ексцеса и кршења закона, јер предвиђене казне могу бити од више десетина хиљада динара до 60 дана затвора", наводи се у саопштењу.
Приведена лица могу бити окривљена и по Закону о забрани манифестација неонацистичких или фашистичких организација и удружења и забрани употребе неонацистичких или фашистичких симбола и обележја.
Тај закон предвиђа казну и до 1.000.000 динара за удружење или правно лице које би јавно изазивало, подстицало или ширило мржњу или нетрпељивост према слободним опредељењима грађана, расној, националној, или верској мржњи или нетрпељивости, што је правно регулисано и Законом о забрани дискриминације, а по том закону овлашћени подносилац за покретање прекршајног поступка је Повереник за заштиту равноправности, наведено је у саопштењу Прекршајног суда у Београду.
Прочитајте и: